Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Manifestacje w Hongkongu. "Nie chcemy fałszywej demokracji"

0
Podziel się:

W mieście rozmieszczono ok. 2 tys. policjantów. Funkcjonariusze mają nie dopuścić do kolejnego okupowania ulic przez protestujących.

Manifestacje w Hongkongu. "Nie chcemy fałszywej demokracji"
(Alex Leung / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
bFelZNSJ

Kilka tysięcy prodemokratycznych demonstrantów wróciło na ulice Hongkongu, by wziąć udział w pierwszym dużym marszu od zakończenia blokad i manifestacji pod koniec ubiegłego roku. W mieście rozmieszczono ok. 2 tys. policjantów.

Funkcjonariusze mają nie dopuścić do kolejnego okupowania ulic przez protestujących. Jednak organizatorzy podkreślają, że demonstracja będzie pokojowa, i że jej celem nie jest blokowanie ważnych punktów miasta.

Jedno z haseł niedzielnego marszu, który przechodzi przez dzielnice biznesowe i handlowe Hongkongu, brzmi: _ nie chcemy fałszywej demokracji _. Według agencji Reutera w proteście uczestniczą 3 tys. osób, a według EFE dziesiątki tysięcy ludzi.

bFelZNSL

Wiele osób ma ze sobą żółte parasole, które stały się symbolem ubiegłorocznej kampanii ruchu Occupy Central i które stanowiły osłonę przed gazem pieprzowym używanym przez policję. Niektórzy protestujący obawiają się ataku ze strony antydemokratycznych grup, dlatego przyszli na marsz z tarczami ochronnymi.

_ - Pragniemy dać rządowi do zrozumienia, że chcemy prawdziwego, powszechnego prawa wyborczego _ - powiedziała jedna z organizatorek Daisy Chan.

Od końca września ub.r. protestujący, których większość stanowili licealiści, studenci i młodzi pracownicy, domagali się nieingerowania władz centralnych w Pekinie w zaplanowane w 2017 r. pierwsze w historii wybory powszechne w Hongkongu. Żądali też dymisji szefa lokalnej chińskiej administracji.

W pierwszych tygodniach na ulice wyszły dziesiątki tysięcy ludzi; dochodziło do starć z policją. Jednak z czasem demonstracje słabły. Policja zlikwidowała ostatnie miejsce protestów w połowie grudnia ub.r. Gdy w 1997 r. ta była brytyjska kolonia wracała pod rządy Pekinu w ramach zasady _ jeden kraj, dwa systemy _, obiecano jej szeroki zakres autonomii, w tym politycznej. Jednak pod koniec sierpnia ub.r. Pekin poinformował, że w wyborach szefa lokalnej administracji mieszkańcy Hongkongu będą mogli wybierać jedynie spośród dwóch lub trzech kandydatów. Wcześniej kandydaci ci zostaną zatwierdzeni przez lojalny wobec chińskich władz komitet nominacyjny.

bFelZNSR
Czytaj więcej w Money.pl
Studenci chcą dialogu z rządem o strajkach _ - Prosimy władze Hongkongu o ponowne rozpoczęcie konsultacji na temat reform politycznych _ - powiedział dziennikarzom 18-letni Joshua Wong.
Nerwowo w Hongkongu. Policja użyła pałek To najgwałtowniejsze zamieszki od wielu tygodni.
Zamaskowani mężczyźni atakują protestujących Zaostrza się sytuacja w Hongkongu.
bFelZNTm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)