Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mamy ponad 85 tys. więźniów

0
Podziel się:

Wymaganej normy trzech metrów kwadratowych powierzchni na osobę nie ma ponad 3 tys. osób

Mamy ponad 85 tys. więźniów
(Willeecole/Dreamstime)

Spośród nich wymaganej prawem normy trzech metrów kwadratowych powierzchni na osobę nie ma zagwarantowane ponad 3 tys. osób - podaje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wczoraj w życie weszła nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego w sposób jednoznaczny określająca przypadki, w których możliwe jest osadzenie więźnia w warunkach poniżej 3 m kw. powierzchni na osobę, ale powyżej 2 m kw. Jest to możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach i na czas określony.

Dyrektor zakładu karnego lub aresztu śledczego może umieścić skazanego w niespełniającej wymogów celi nie dłużej niż na 90 dni w razie: stanu wojennego, wyjątkowego lub klęski żywiołowej; ogłoszenia na terenie więzienia stanu epidemii albo konieczności _ zapobieżenia wystąpieniu innego zdarzenia, stanowiącego bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa skazanego _ lub całego więzienia.

Gdy chodzi o skazanych za czyny na tle seksualnym, recydywistów, skazanych, którzy próbowali uciec z więzienia, albo skazanego na karę ponad 2 lat więzienia - taką osobę można umieścić w celi o pogorszonych warunkach na okres do 14 dni. Ten okres może zostać przedłużony tylko za zgodą sędziego penitencjarnego. Łączny czas umieszczenia skazanego w takich warunkach nie może przekroczyć 28 dni. By minimalizować skutki przeludnienia, skazanym osadzonym w gorszych warunkach należy zapewnić codzienne spacery dłuższe o pół godziny lub zajęcia sportowe.

_ Dzięki podjętym w ostatnich tygodniach działaniom, łączna liczba osadzonych, którym 6 grudnia 2009 r. nie zagwarantowano kodeksowej normy powierzchniowej wyniosła 3124 osoby, co stanowi 3,6 proc. ogólnej liczby osadzonych _ - podało ministerstwo w komunikacie.

Spośród 13 inspektoratów Służby Więziennej, jedynie w dwóch - katowickim i białostockim - liczba osadzonych przewyższa liczbę miejsc.

Przewidziane w polskich przepisach minimum powierzchni w celi na poziomie 3 m kw. na jednego osadzonego jest jednym z najniższych w Europie. Na przykład w Austrii wynosi ono 6 m kw., w Belgii - 9, w Portugalii i Niemczech - 7, a w Grecji i Holandii - 10. Zbliżona wielkość jest jedynie w Czechach, gdzie wynosi 3,5 m kwadratowe.

Raport Money.pl
*Skazani żądają milionów za ciasne cele * Liczba pozwów o odszkodowanie za złe warunki odsiadki wzrosła dwukrotnie. Skazani w zeszłym roku żądali 370 mln złotych od skarbu państwa. Czytaj w Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)