Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Skazani żądają milionów za ciasne cele

0
Podziel się:

Każdy więzień musi mieć teraz zapewnione co najmniej 3 mkw. Za złe warunki żądają już 370 mln złotych.

Skazani żądają milionów za ciasne cele
(Prebranac/Dreamstime)

Od wczoraj każdy *więzień *musi mieć zapewnione co najmniej 3 mkw. celi. Liczba pozwów o odszkodowanie za złe warunki odsiadki wzrosła dwukrotnie. Skazani w zeszłym roku żądali 370 mln złotych od skarbu państwa.

To suma tylko najwyższych żądań, które trafiły do sądów okręgowych, rozpatrujących sprawy, gdy roszczenie przekracza 75 tys. złotych.* *

W maju zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis pozwalający na zagęszczanie cel poniżej 3 mkw. na osobę jest niezgodny z konstytucją i nakazał zmianę przepisów.

Resort sprawiedliwości przekonuje, że przez ostatnie półtora roku podjętych zostało wiele działań, które zmniejszają przeludnienie w więzieniach. Między innymi oddano do użytku nowe więzienie w Opolu Lubelskim, które pomieści ponad 600 skazanych.

_ - W sumie w tym roku zyskano 800 nowych miejsc, między innymi przekształcając miejsca w aresztach na cele. W 2010 w Koronowie, Kluczborku, Pińczowie i Żytkowicach _ powstanie kolejnych 1300 miejsc _ . Poza tym ruszył pilotaż elektronicznego dozoru skazanych. Na razie na terenie apelacji warszawskiej _- wylicza Joanna Dębek z biura prasowego ministerstwa sprawiedliwości. W przyszłości w tym systemie karę może odbywać nawet 11 tysięcy osób. Rzadziej jest też stosowany - nadużywany do niedawna - areszt tymczasowy.

Pomimo tego wskaźnik zaludnienia w więzieniach obecnie wynosi 101,5 procent. Co prawda rok temu był on jeszcze wyższy - 109,6 procent. Ale w siedmiu polskich więzieniach przeludnienie przewyższało 130 procent (w zakładzie karnym w Grodkowie, Białej Podlaskiej i Łowiczu).

Obecnie w 87 więzieniach i 70 aresztach śledczych, przebywa ponad 85 tysięcy skazanych. Największe więzienie znajduje się we Wronkach. Jest w stanie pomieścić 1474 skazanych.

źródło: Centralny Zarząd Służby Więziennej (dane za 2009 stan z listopada)

Gdyby wszystkie osoby aktualnie skazane na odsiadkę zgłosiły się do więzień, przeludnienie mocno by wzrosło. Wielu skazanych nie zgłasza się do odsiadki. Takich osób jest ponad 42 tys.

Z kolei część skazanych stara się o odroczenia wykonywania kary, wskazując na: zły stan zdrowia, konieczność utrzymania rodziny lub opiekę nad małoletnimi dziećmi.

źródło: Centralny Zarząd Służby Więziennej

Ile nas kosztują więźniowie?

Rocznie z budżetu na więziennictwo wydajemy ponad 3 mld złotych.Dzienna stawka dla jednego skazanego to kwota ponad 76 złotych (wlicza się w nią: koszt wyżywienia, remont więzień, płace funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, środki czystości, leki i opłaty). Rocznie na jednego skazanego wydajemy 27,8 tys. złotych. Miesięcznie *2,3 tys. zł. *

źródło: Centralny Zarząd Służby Więziennej

Koszty, które generują więźniowie mogą być wyższe. Od wyroku Sądu Najwyższego z 2007 roku liczba pozwów skazanych o odszkodowania lawinowo rośnie. Przyczyną jest wyrok, w którym sąd orzekł, że przebywanie w przeludnionych celach można uznać za naruszenie dóbr osobistych i należy się za to zadośćuczynienie. Dwa lata temu skazani złożyli 526 tego typu wniosków, rok później było ich dwa razy więcej (1211). W pierwszym kwartale tego roku wpłynęło ich prawie 400.

-_ Często są to pozwy jakby odbite przez kalkę. Więźniowie przekazują sobie nawzajem informacje _- mówi sędzia Joanna Ciesielska- Borowiec, rzecznik sądu okręgowego w Poznaniu. Wcześniej skazani ograniczali się do składania pozwów o odszkodowania za uszkodzenie ciała wskutek pobicia przez współwięźniów lub strażników.

Obecnie byli skazani skarżą się na zbyt ciasne cele, brak należytego wyposażenia i intymności. Niektórzy w uzasadnieniu argumentują, że karę odbywali z osobami palącymi.

_ - Poza tym narzekają na niedogrzane pomieszczenia, brak dostępu do lekarzy, wychowawców czy zbyt zimne posiłki. Jeden ze skazanych skarżył się na brak możliwości korzystania z biblioteki, pomimo że podczas odsiadki tam pracował _ - mówi sędzia Ciesielska-Borowiec.

źródło: Centralny Zarząd Służby Więziennej

Kwoty których żądają skazani od państwa nie są małe. Często sięgają 100 tys. złotych, czasem nawet miliona złotych. Tylko w 2008 roku byli więźniowie, w ponad dwustu sprawach prowadzonych przez Prokuratorię Generalną, zażądali zadośćuczynienia na sumę 370 mln złotych.

Jedna czwarta pozwów skazanych jest umarzana przez sądy. Często skargi nie są zasadne, a cele np. spełniają wymogi określone przepisami. Skazany musi udowodnić, że zostały naruszone jego dobra osobiste.

_ - Jeśli _ sędzia _ przychyla się do wniosku, to z reguły przyznaje odszkodowania w wysokości od 1 tys. do 6 tys. _ złotych, gdy _ doszło do jakiegoś uszczerbku na zdrowiu _- mówi Ireneusz Mucha, z biura prasowego zarządu służby więziennej.

Nie wiadomo jednak ile skarb państwa musiał zapłacić odszkodowań byłym więźniom za złe warunki odsiadki. Danych takich nie ma ani resort sprawiedliwości ani zarząd służby więziennej.

Niektórzy więźniowie swoje skargi kierują do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Trafiło tam już 160 wniosków.

Dwie z nich zakończyły się jak na razie wygranymi byłych więźniów. Skarb państwa, za to że siedzieli oni w przeludnionych celach, ma im wypłacić zadośćuczynienie w wysokości 3 tys. i 3,5 tys. euro. W więzieniach we Wrocławiu i w Koszalinie, gdzie przebywali skazani, przeludnienie wynosiło 110 proc.

W innych państwach na więźnia przypada po 6 - 9 mkw na jednego więźnia. W Norwegii, Irlandii i Holandii normy te wynoszą po 10 mkw.

Trybunał uznał, że było to naruszeniem art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje okrutnego lub poniżającego traktowania. Przyznał też, że więzienia są drogie i ich koszt obciąża społeczeństwo. Jednak to nie zwalnia państwa z zapewnienia godziwych warunków odbywania kary. Podsumował, że sytuację może poprawić m.in. zwiększenie liczby miejsc w więzieniach albo prowadzenie mniej represyjnej polityki karnej.

Warto zwrócić uwagę na to, że w te postępowania zaangażowanych jest wiele osób z sądownictwa czy Prokuratorii Generalnej, która reprezentuje państwo w sprawach, kiedy roszczenia przekraczają 75 tysięcy złotych. Poza tym często byli więźniowie reprezentują adwokaci z urzędu, za co też płacą podatnicy.

_ - Wbrew pozorom, koszty tych postępowań, za które płaci podatnik,są prawdopodobnie dużo wyższe niż zadośćuczynienia przyznawane przez sądy _ - podsumowuje sędzia Ciesielska- Borowiec.

| komentarz |
| --- |
|

Anna Frankowska *Money.pl * Więźniowie powinni pamiętać, o tym że za kratki trafili przede wszystkim na skutek własnych złych decyzji. Jednak naiwnością byłoby sądzić, że wielu z nich nie wykorzysta prawnej furtki do tego by uzyskać pieniądze od skarbu państwa. Resort sprawiedliwości nie ma innego wyjścia jak usunąć przyczyny ich roszczeń, co oznacza kolejne wydatki. Warto też zastanowić się nad obecnym systemem karania. Aż 13 tysięcy skazanych zamkniętych w więzieniach to osoby, które popełniły drobne przestępstwa. W krajach Europy Zachodniej obywają one kary poza więzieniami, pracując na rzecz lokalnych społeczności. W naszych zakładach karnych pracuje zaledwie jedna piąta skazanych. A pieniądze wydawane na więziennictwo stanowią aż 25 procent budżetu jakim dysponuje resort sprawiedliwości. |

Raport Money.pl
*Raport: Ile wydajemy na więziennictwo? * Ponad 3,1 mld złotych wydaliśmy w 2008 roku na polskie więzienia. Dzienny koszt utrzymania jednego skazanego wynosi 63 złote. Czytaj w Money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)