Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
palestyna
11.11.2014 14:45

Mahmud Abbas oskarża Hamas o sabotaż

Sprawcami eksplozji w Gazie byli przywódcy Hamasu i to oni są za to odpowiedzialni - powiedział palestyński prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wikimedia.org)

Palestyński prezydent oskarżył radykalny palestyński ruch Hamas o sabotowanie palestyńskiego pojednania. W piątek zaatakowano domy i samochody członków umiarkowanej organizacji palestyńskiej Fatah w Strefie Gazy.

_ - Sprawcami eksplozji w Gazie byli przywódcy Hamasu i to oni są za to odpowiedzialni _ - powiedział Abbas w wystąpieniu z okazji 10. rocznicy śmierci założyciela Fatahu, największej frakcji Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Jasera Arafata. Palestyński prezydent skrytykował działania mające na celu _ sabotowanie i niszczenie narodowego projektu palestyńskiego _.

W piątek w Strefie Gazy, nad którą islamistyczny Hamas przejął kontrolę w 2007 r., doszło do co najmniej dziesięciu skoordynowanych eksplozji. Zaatakowane zostały domy i samochody członków Fatahu. Hamas zareagował na słowa Abbasa, nazywając je _ kłamstwami _ i _ obrazą _.

Przemówienia Abbasa wysłuchały tysiące Palestyńczyków, którzy zebrali się przed kwaterą Mukata, siedzibą palestyńskiego prezydenta.

W swoim przemówieniu Abbas nawiązywał też do zamieszek, które prawie codziennie wybuchają w Jerozolimie Wschodniej i którą Palestyńczycy traktują jako przyszłą stolicę swego państwa.

Abbas zapewnił, że Palestyńczycy ochronią meczet Al-Aksa i kościoły przed osadnikami i ekstremistami. Al-Aksa znajduje się na Wzgórzu Świątynnym, które dla muzułmanów jest trzecim, po Mekce i Medynie, najświętszym miejscem ich religii. Możliwości modlenia się na Wzgórzu domagają się ostatnio izraelscy ultranacjonaliści, co jest powodem napięć między Izraelczykami a Palestyńczykami.

Tymczasem we wtorek podczas starć w Hebronie, na Zachodnim Brzegu Jordanu izraelscy żołnierze zastrzelili młodego Palestyńczyka. Na tych terenach rozmieszczono dodatkowych żołnierzy po poniedziałkowych atakach nożowników, w których zginęło dwoje Izraelczyków.

Czytaj więcej w Money.pl
Liga Arabska popiera Palestynę. A Europa? Sekretarz Ligi Arabskiej Nabil al-Arabi wezwał w czwartek kraje Unii Europejskiej do uznania Palestyny jako państwa za przykładem Szwecji, która uczyniła to 30 października.
Palestyńczyk wjechał autem w grupę żołnierzy Rzecznik Hamasu Fawzi Barhum nazwał atak wspaniałą operacją przeprowadzoną przez bohatera. Wezwał do kolejnych takich zamachów.
Jedność z Palestynie? Premier w Strefie Gazy - _ Rząd jedności powstał w wyniku porozumienia w sprawie pojednania, nad którym Hamas ciężko pracował _ - zapewnił Izaat al-Riszk, wysoki przedstawiciel tego ruchu.
Tagi: palestyna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz