Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mąci wodę i wpycha kij w mrowisko?

0
Podziel się:

Opozycja krytykuje Komorowskiego za słowa: Mam prawo wybrać kandydata na premiera. Lider zwycięskiej partii nie ma gwarancji.

Mąci wodę i wpycha kij w mrowisko?
(prezydent.pl/GFDL)
bEISborp

Mam suwerenne prawo wybrać kandydata na premiera - mówi prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla _ Newsweeka _. I dodaje, że lider zwycięskiej partii ma największe szanse, ale nie ma gwarancji. Słowa te od razu stały się przedmiotem interpretacji i ocen polityków.

Do tej pory wśród polityków panowało przekonanie, że lider zwycięskiego ugrupowania ma nominację w kieszeni. Jednak zdaniem prezydenta _ to przekonanie nie ma żadnego uzasadnienia prawnego. Wedle konstytucji, to prezydent desygnuje premiera. I może wskazać dowolnego kandydat _a.

_ - Mam nadzieję, że po jesiennych wyborach będę mógł powierzyć misję tworzenia rządu zwolennikom modernizacji, ale i zdrowego rozsądku - _ oświadczył Komorowski.

bEISborr

To aluzja pod adresem Jarosława Kaczyńskiego. Dziennikarze _ Newsweeka _ zapytali prezydenta wprost, czy w razie zwycięstwa PiS Kaczyński ma szanse na fotel premiera. Prezydent zasugerował, że nie. _ Proszę mnie zwolnić z odpowiedzi na to pytanie _ dodał jednak.

Według eurodeputowanego PiS-u Tadeusza Cymańskiego, to sygnał, że w przypadku wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów parlamentarnych, nie jest pewne, że to Jarosław Kaczyński dostanie misję tworzenia rządu.

POSŁUCHAJ TADEUSZA CYMAŃSKIEGO:

W ocenie Tadeusza Cymańskiego, to niedobrze, że prezydent Komorowski nie mówi jasnym i czytelnym językiem. _ - To niepotrzebne wpychanie kija w mrowisko. Wyborcy teraz będą mnie pytać, a co to znaczy? Po co tworzyć atmosferę mętnej wody - _mówi Cymański.

Europoseł PJN-u Paweł Kowal też uważa, że Bronisław Komorowski zostawił czytelnikom _ Newsweeka _ zbyt duże pole do nadinterpretacji. - _ Prezydent, ze względu na urząd, powinien byc precyzyjny _- mówi Paweł Kowal.

bEISborx

POSŁUCHAJ PAWŁA KOWALA:

Ryszard Kalisz z SLD, który był szefem kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, przypomina, że prezydent, jako strażnik konstytucji, musi wskazać kandydata na premiera zdolnego stworzyć rząd. Gabinet ten - podkreśla polityk - musi uzyskać w Sejmie wotum zaufania.

Zdaniem posła Kalisza, prezydent we fragmencie wywiadu dotyczącym misji tworzenia rządu powiedział to samo, co stanowi konstytucja.

bEISbory

POSŁUCHAJ RYSZARDA KALISZA:

Podobnie słowa prezydenta interpretuje Andrzej Halicki z PO. Jego zdaniem, Bronislaw Komorowski nie powiedział nic ponad to, co jest zapisane w konstytucji.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA HALICKIEGO:

Stanisław Żelichowski też nie widzi _ drugiego dna _ w wypowiedzi prezydenta. Polityk PSL-u zwraca jednak uwagę, że po jesiennych wyborach misje tworzenia rządu musi dostac osoba, za którą będzi stała bezwzględna większośc parlamentarna.

POSŁUCHAJ STANISŁAWA ŻELICHOWSKIEGO:

Doradca prezydenta, profesor Tomasz Nałęcz mówi, że Bronisław Komorowski przypomniał tylko zasadę znaną jeszcze z okresu II Rzeczpospolitej, iż warunkiem niezbędnym do stworzenia rządu jest dysponowanie większością w parlamencie.

bEISborz

POSŁUCHAJ TOMASZA NAŁĘCZA:

Podobna sytuacja zdarzyła się w 1991 roku, kiedy ówczesny prezydent Lech Wałęsa powierzył misję tworzenia rządu Bronisławowi Geremkowi. Zakończyło się to niepowodzeniem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t134166.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bedziemy;wybierac;dwa;dni;wciaz;sie;kloca,128,0,789120.html) Będziemy wybierać dwa dni? Wciąż się kłócą Za dwudniową elekcją zdecydowanie są premier i prezydent. PSL stoi po stronie opozycji, która uważa, że to za drogo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t46779.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;w;dzien;deszczowy;to;bedzie;frekwencja,161,0,788129.html) "Wybory w dzień deszczowy, to będzie frekwencja" Deszcz pomoże bardziej, niż dwudniowe wybory, żartuje Żelichowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t95329.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;chce;wyjasnic;sprawe;dubienieckiego,165,0,789413.html) Prezydent chce wyjaśnić sprawę Dubienieckiego Nałęcz: _ ułaskawienie Adama S. rzuca cień na Lecha Kaczyńskiego. Trzeba to zbadać dla dobra jego imienia _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t99257.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;to;ja;wskaze;premiera,168,0,789160.html) Komorowski: to ja wskażę premiera _ Mam prawo wybrać kandydata. Lider zwycięskiej partii nie ma gwarancji _.
bEISborS
wywiad
wiadomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)