Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będziemy wybierać dwa dni? Wciąż się kłócą

0
Podziel się:

Za dwudniową elekcją zdecydowanie są premier i prezydent. PSL stoi po stronie opozycji, która uważa, że to za drogo.

Będziemy wybierać dwa dni? Wciąż się kłócą
(PAP/Paweł Kula)

Politycy czołowych partii wciąż sprzeczają się co do tego, czy wybory parlamentarne powinny trwać jeden czy dwa dni. Uznali natomiast, że najlepszą ich datą będzie 23 października. Premier i prezydent zdecydowanie są na dwudniową elekcją.

Premier Donald Tusk ocenił wczoraj, że koncepcja przeprowadzenia dwudniowych wyborów do parlamentu wynika wyłącznie z dbałości o frekwencję. Wielu ludziom byłoby wygodnie, gdyby ten czas głosowania był trochę dłuższy - dodał szef rządu. Za dwoma dniami opowiedział się wcześniej Bronisław Komorowski.

Doradca prezydenta Henryk Wujec powiedział, że prezydenckie konsultacje w sprawie wyborów jeszcze się nie zakończyły. Dodał, że opowiada się za dwudniowymi wyborami, gdyż przyniesie to zwiększenie frekwencji.

POSŁUCHAJ HENRYKA WUJCA:

Poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Marek Wikiński powiedział, że dwudniowych wyborów chce Platforma Obywatelska gdyż liczy, że będzie to dla niej korzystne. Dwudniowe głosowanie byłoby jednak - jego zdaniem - zbyt kosztowne.

POSŁUCHAJ MARKA WIKIŃSKIEGO:

Paweł Poncyljusz z ugrupowania Polska Jest Najważniejsza opowiedział się natomiast za dwudniowymi wyborami.


POSŁUCHAJ PAWŁA PONCYLJUSZA:

Poncyljusz dodał, że wybory byłyby dobrym momentem, aby zapytać Polaków w referendum, czy życzą sobie zmian w systemie emerytalnym.

Przypomniał, że SLD, który teraz opowiada się za oszczędnościami, głosował przeciwko zawieszeniu subwencji budżetowych dla partii politycznych, które wynoszą więcej niż koszt dwudniowych wyborów.

Eurodeputowany Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Kalinowski był przeciwko dwudniowym wyborom. Jego zdaniem, nie warto wydawać kilkudziesięciu milionów złotych, aby uzyskać niewielki wzrost frekwencji

Wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński z Prawa i Sprawiedliwości zgodził się z opinią Kalinowskiego. Dodał, że wybory powinny odbyć się jak najpóźniej ze względu na przewodnictwo Polski w Unii Europejskiej. Ostatnia możliwa data, 30 października, jest jednak trudna do przyjęcia, a więc optymalny termin to 23 października. Kuchcińcki dodał, że jego partia jest za jednodniowym głosowaniem.

POSŁUCHAJ MARKA KUCHCIŃSKIEGO:

Poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Gowin powiedział natomiast, że wybory powinny być dwudniowe. Przypomniał, że wszystkie partie polityczne poparły Kodeks wyborczy, przewidujący możliwość dwudniowych wyborów:

_ - Co panom przeszkadza wyższa frekwencja? Co, Polaków się przestraszyliście? _ - zapytał polityków poseł Gowin.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA GOWINA:

Decyzję o terminie i czasie trwania wyborów podejmie prezydent Bronisław Komorowski. Nastąpi to prawdopodobnie w sierpniu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t46779.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;w;dzien;deszczowy;to;bedzie;frekwencja,161,0,788129.html) "Wybory w dzień deszczowy, to będzie frekwencja" Deszcz pomoże bardziej, niż dwudniowe wybory, żartuje Żelichowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t130301.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;zaskarzy;do;tk;kodeks;wyborczy,62,0,763454.html) PiS zaskarży do TK kodeks wyborczy Wprowadza on dwudniowe wybory i jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t133870.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/demokraci;pod;kreska;palikot;na;ratunek,139,0,788363.html) Demokraci pod kreską. Palikot na ratunek Koalicja Partii Demokratycznej z Ruchem Poparcia Palikota ma uratować obie strony.
wybory
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)