Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łukaszenka zapowiada wspieranie nacjonalistycznych partii

0
Podziel się:

Według przywódcy tego kraju, partie opozycyjne są finansowane z zagranicy.

Łukaszenka zapowiada wspieranie nacjonalistycznych partii
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że państwo powinno wspierać partie o tendencjach patriotycznych, co nie dotyczy partii opozycyjnych, finansowanych według niego z zagranicy._ _

_ - Powiedzmy sobie szczerze: należy je (partie patriotyczne) wspierać. Nie będziemy ich utrzymywać z budżetu, ale wesprzeć je trzeba _ - powiedział Łukaszenka na spotkaniu z jednym z przywódców Komunistycznej Partii Białorusi (KPB) Iharem Karpienką.

Według niego _ piąta kolumna _, jak zwykł określać partie opozycyjne, otrzymuje _ solidne zastrzyki z zagranicy _. _ A partie, które popierają nas i kraj, które działają w interesie narodu, niekiedy nie mają nawet biura, budynku czy sali, żeby przyjmować ludzi _ - powiedział, dodając, że Komunistyczną Partię Białorusi uważa za patriotyczną.

Jeden z liderów opozycyjnej partii _ Sprawiedliwy Świat _, która obok Komunistycznej Partii Białorusi powstała z rozłamu Partii Komunistów Białorusi, Siarhiej Waźniak, wyraził pogląd, że KPB już od dawna jest w istocie finansowana przez państwo. _ Regionalne struktury KPB dawno wynajmują pomieszczenia w budynkach administracji, nie płacąc za wynajem _ - powiedział Radiu Swaboda.

System partyjny jest na Białorusi bardzo słabo rozwinięty. W Izbie Reprezentantów, 110-osobowej niższej izbie parlamentu, po wrześniowych wyborach zasiada tylko pięciu przedstawicieli partii politycznych, w tym właśnie KPB.

Redaktor naczelny społeczno-naukowego pisma _ Arche _ Waler Bułhakau podkreśla, że o ile inne autorytarne reżimy wykorzystują partie władzy, o tyle na Białorusi żadnej partii władzy w konwencjonalnej postaci nie ma. _ Na tym polega egzotyka Białorusi. Jako partię władzy wykorzystuje się u nas aparat państwowy _ - powiedział PAP.

_ Łukaszenka nie pierwszy rok nosi się z zamiarem stworzenia ogólnokrajowej białoruskiej partii Biełaja Ruś, ale dotąd ta idea się nie zmaterializowała z tej prostej przyczyny, że jest on bardzo autorytarną osobą. Dla niego partia, która byłaby pośrednikiem między nim a ludnością, to niepotrzebny balast. Łukaszenka stara się stworzyć wrażenie, że to on sam artykułuje ukryte życzenia narodu białoruskiego _ - powiedział.

Zjazd założycielski organizacji społecznej Biełaja Ruś odbył się we wrześniu 2007 roku. W obecnym parlamencie zasiada 63 jej przedstawicieli.

Czytaj więcej w Money.pl
List 16 do prezydenta. W sprawie więźniów Byli białoruscy więźniowie polityczni chcą zwolnienia obecnych więźniów politycznych.
Kościół negocjuje z reżimem Łukaszenki Kościół katolicki mógłby stać się pośrednikiem w kwestii wypuszczenia na wolność białoruskich więźniów politycznych.
Grożą opozycjoniście gwałtem i pobiciem W tym kraju wiele osób przebywa w więzieniach z powodów politycznych.
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)