Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Prof. KUL podejrzany o plagiat

0
Podziel się:

Zarzut dotyczy publikacji Ewolucja kościelnego prawa polskiego w świetle kodyfikacji do XIX wieku, w której Stanisław T. przywłaszczył autorstwo cudzych utworów.

Lublin: Prof. KUL podejrzany o plagiat
(Mikdam/Dreamstime)

Zarzut przywłaszczenia autorstwa cudzych utworów przedstawiła lubelska prokuratura prof. KUL, ks. Stanisławowi T. Profesor nie przyznał się do winy - poinformowała prokuratura. Wcześniej w postępowaniu dyscyplinarnym na uczelni został on ukarany naganą.

Zarzut dotyczy publikacji _ Ewolucja kościelnego prawa polskiego w świetle kodyfikacji do XIX wieku _, w której Stanisław T. przywłaszczył autorstwo cudzych utworów.

Według prokuratury w lipcu 2008 r. złożył on w wydawnictwie KUL publikację, w której wskazał siebie jako wyłącznego jej autora, ale w książce zamieszczone zostały obszerne fragmenty innych prac, bez wskazania ich rzeczywistych autorów.

_ - Chodzi o fragmenty publikacji autorstwa pięciu innych osób _ - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Stanisław T. nie przyznał się do winy. Prokuratura rozważa powołanie biegłego, który miałby wydać opinie w sprawie naruszenia praw autorskich.

Prokuratura sprawdzała także inne książki ks. Stanisława T. Jak tłumaczyła Syk-Jankowska, zostały one opublikowane wcześniej niż pięć lat temu, a po tym okresie przestępstwo plagiatu ulega przedawnieniu.

Śledztwo dotyczące plagiatu popełnionego przez Stanisława T. Prokuratura Rejonowa Lublin-Południe wszczęła na skutek doniesień prasowych.

O plagiacie prof. KUL pisały _ Forum Akademickie _ i _ Gazeta Wyborcza _. Wielokrotne naruszenie cudzych praw autorskich ks. Stanisławowi T. zarzucił prof. Wacław Uruszczak, kierownik Katedry Historii Prawa Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przestudiował 14 prac opublikowanych przez duchownego w latach 2003-2008. W tekście pt. _ Z takim sposobem uprawiania nauki zgodzić się nie można! _ (został opublikowany na stronie Wydziału Prawa i Administracji UJ) prof. Uruszczak wymienił liczne przypadki, gdy Stanisław T. przepisywał od innych autorów fragmenty ich prac.

W 2010 r. na KUL wszczęto wyjaśniające postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie. Rzecznik dyscyplinarny KUL zarzucił księdzu profesorowi, że _ w szeregu swoich publikacji z lat 2003-2008 w sposób uwłaczający godności nauczyciela akademickiego i naruszając cudze prawa autorskie, odpisywał obszerne fragmenty wykorzystywanych publikacji naukowych, zwykle z niewielkimi modyfikacjami, ale niejednokrotnie dosłownie, włączając w to przypisy _. Ks. Stanisław T. w postępowaniu dyscyplinarnym przyznał, że w jego publikacjach występują fragmenty podobne do innych, ale tłumaczył, że częściowo ta zbieżność była niezamierzona. Rozprawa dyscyplinarna odbyła się w marcu, ks. Stanisław T. został ukarany naganą.

Ks. prof. Stanisław T. obecnie przebywa na urlopie bezpłatnym. _ Nie prowadzi zajęć dydaktycznych, ani nie uczestniczy w pracach dotyczących nadawania stopni naukowych _ - poinformowała rzeczniczka KUL Lidia Jaskuła.

Za przestępstwo plagiatu grozi kara do trzech lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Znęcał się nad 2,5 latkiem. Posiedzi 5 lat Utrzymany został również orzeczony w I instancji 6-letni zakaz kontaktowania się mężczyzny z dzieckiem.
Gowin przedstawił plany. Zobacz, co się zmieni Ograniczenie liczby wyroków w zawieszeniu i skuteczniejsze konfiskaty mienia przestępców. Co jeszcze ma w planach minister sprawiedliwości?
Zamiast siedzieć powinni pracować Prace społeczne, dozór elektroniczny zamiast kar w zawieszeniu - tego chce minister Gowin. A jak to wygląda w innych krajach?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)