Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Likwidacja Straży Miejskiej? Samorządy...

Samorządowcy, którzy zdecydowali się na ten krok nie mają wątpliwości. To była dobra decyzja .

Podziel się
Dodaj komentarz
(arekolek / Flickr (CC BY-SA 3.0))
Sprawdź, gdzie zlikwidowano Straż Miejską.

Mieszkańcy Przemyśla prawdopodobnie już niebawem zdecydują w referendum o likwidacji Straży Miejskiej w swoim mieście. Jutro ma zapaść decyzja o jego zorganizowaniu. Władze wielu samorządów jednak chwalą sobie tę formację podkreślając jej rolę w utrzymaniu porządku. Ale nie wszystkie. Te, które już zdecydowały o jej rozwiązaniu, podkreślają osiągnięte oszczędności. - _ Z części zaoszczędzonych środków dofinansowujemy policję, a niektóre obowiązki strażników wykonują pracownicy urzędu miejskiego. I to w ramach istniejących etatów _ - chwali się w rozmowie z Money.pl Ryszard Kosowski, burmistrz niemal 40-tysięcznego Chrzanowa, w którym sześć lat temu zamknięto oddział kontrowersyjnej formacji i zaoszczędzono ponad milion złotych rocznie.

Według danych Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych, w ciągu ostatnich dwudziestu lat straże zlikwidowano w trzydziestu siedmiu gminach. Największe z nich to Stalowa Wola i Żory liczące ponad sześćdziesiąt tysięcy mieszkańców oraz Chrzanów zamieszkany przez trzydzieści osiem tysięcy osób.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/247/m208375.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/brutalna-interwencja-straznikow-w-szczecinku,32,0,1641760.html) *Brutalna interwencja strażników w Szczecinku * Według doniesień lokalnej gazety strażnicy pobili 20-letniego mężczyznę, którego wcześniej wepchnęli do radiowozu.
W ciągu ostatnich dwudziestu lat, czternaście oddziałów reaktywowano. Między innymi w Zielonej Górze, Wołominie i Świnoujściu. Dodatkowo powstało wiele nowych komend. Według danych z 1994 roku w całej Polsce istniało 410 straży. W 2012 roku niemalże 600. Według ostatnich dostępnych danych, opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w 2012 roku w całym kraju straże zatrudniały 9787 funkcjonariuszy.

Do głównych obowiązków tej formacji należą przede wszystkim: ochrona spokoju, porządku i czystości na terenie gminy oraz ochrona mienia użyteczności publicznej i czuwanie nad porządkiem ruchu drogowego. To właśnie strażnicy miejscy mają dopilnować, by chodniki przylegające do posesji były czyste, a zimą odśnieżone oraz żeby na terenie gminy nie składowano nielegalnie odpadów.

##Lepsze wykorzystanie środków

Władze miast, gdzie zdecydowano się zrezygnować ze Straży Miejskiej nie mają wątpliwości. Część jej obowiązków dubluje się z obowiązkami policji, a pozostałe z obowiązkami urzędników. Stąd formacja generuje niepotrzebne koszty. W Stalowej Woli już sześć lat temu zamknięto oddział straży, na którą wydawano ponad milion złotych rocznie.

_ - Nie ma żadnej różnicy porównując okres przed i po likwidacji. Nie ma problemów z kwestiami, którymi zajmowała się Straż Miejska, bo te obowiązki po prostu przejął Miejski Zakład Komunalny _- wyjaśnia Money.pl burmistrz Stalowej Woli Andrzej Szlęzak. _ - Przykładowo, jednym z obowiązków Straży Miejskiej było wystawianie mandatów osobom nielegalnie handlującym na ulicach. Niestety, korzyści płynące z wpływów z mandatów były zupełnie niewspółmierne do kosztów utrzymania funkcjonariuszy _ - opowiada.

Miasto przeznacza teraz część zaoszczędzonych pieniędzy na dofinansowanie policji. Rocznie 200 tysięcy złotych. Wszystko, by zapełnić lukę. Andrzej Szlęzak nie ukrywa zadowolenia: _ Opłacamy dodatkowe patrole oraz dajemy pieniądze na paliwo. Zmniejszyliśmy koszty o kilkaset tysięcy złotych, a nie odnotowaliśmy wzrostu drobnej przestępczości i wykroczeń _.

Także władze Żor, drugiego największego miasta, gdzie zlikwidowano Straż Miejską, są pewne słuszności swej decyzji. W sześćdziesięciodwutysięcznym mieście oddział straży zamknięty został już w 1999 roku. Rocznie na jego funkcjonowanie wydawano około miliona złotych. - _ Powodem tej decyzji były między innymi wysokie koszty utrzymania, nieadekwatne do jej ówczesnych kompetencji - _ informuje Money.pl Bronisław Pruchnicki z Urzędu Miasta w Żorach. - _ Likwidując ją gmina dofinansowała budżet miejscowej policji w kwocie około sześciuset tysięcy złotych, przeznaczając te środki na dziewięć etatów. Z perspektywy czasu zarówno mieszkańcy Żor, jak i władze miasta, oceniają ówczesną decyzję jako w pełni uzasadnioną _.

Do podobnego wniosku w 2012 roku doszli radni gminy Zakroczym w województwie mazowieckim, zamieszkanej przez zaledwie sześć tysięcy mieszkańców. Tam utrzymanie trzech strażników i jednego samochodu kosztowało około dwieście tysięcy złotych rocznie. Podobnie jak w przypadku Stalowej Woli i Żor, z zaoszczędzonych pieniędzy zdecydowano się dofinansować policję. Rocznie gmina na ten cel wydaje około 30 tysięcy złotych. -_ Za duże są koszty utrzymania w stosunku do efektów działalności strażników - komentuje w rozmowie z Money.pl Krystyna Kaczor, sekretarz gminy Zakroczym. - _ Radni wyobrażali sobie, że dzięki ich uprawnieniom będzie można wpłynąć na niektóre trawiące gminę problemy, jak na przykład nielegalne składowanie śmieci _. _

Po dwóch latach działalności władze stwierdziły, że obecność Straży Gminnej w Zakroczymiu nie ma sensu.

##Nie można oszczędzać na bezpieczeństwie

Większość polskich miast nie wyobraża sobie jednak likwidacji Straży Miejskiej. Jednym z nich jest Sopot.

- _ Nie planujemy likwidacji Straży Miejskiej, bo __ byłaby to bardzo pozorna oszczędność i duża nieracjonalność _ - twierdzi w rozmowie z Money.pl Anna Dyksińska z Urzędu Miasta w Sopocie, gdzie obecnie zatrudnionych jest dwudziestu dziewięciu funkcjonariuszy, których działalność kosztuje około 1,6 miliona złotych rocznie. - _ Zbyt dużo zadań ma ta formacja, szczególnie w takim specyficznym mieście jak Sopot, które zamieszkuje trzydzieści sześć tysięcy osób, zaś przez przewija się przez nie blisko dwa miliony turystów rocznie _.

Oszczędzać na Straży Miejskiej nie chcą władze największych miast w Polsce, w tym Wrocławia, który na jej utrzymanie wydaje około siedemnaście milionów złotych. _ - Ta formacja dobrze wypełnia swoje obowiązki i nie można na niej oszczędzać _ - usłyszeliśmy w biurze prasowym Urzędu Miasta Wrocław.

##Niezadowolenie mieszkańców

Chęć likwidacji Straży Miejskiej to jednak nie tylko kwestie związane z oszczędnościami. _ - Wraz z mieszkańcami dokonaliśmy oceny __ przydatności, wydajności i możliwości działania strażników w ówczesnym systemie prawnym i uznaliśmy, że są to pieniądze wyrzucane w błoto _- wspomina w rozmowie z Money.pl burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski, który zlikwidował Straż Miejską w 2008 roku. - _ Były też przyczyny związane z etyką tych ludzi. Między innymi niektórzy funkcjonariusze mieli problemy z prawem. Niektóre sprawy zakończyły się nawet wyrokami. Ówcześnie przyjmowano do Straży Miejskiej ludzi dosłownie z ulicy. A przecież powinni reprezentować pewien poziom, kulturę, inteligencję _.

Utrzymanie trzynastu funkcjonariuszy kosztowało rocznie około 700 tysięcy złotych. _ - Dziś zapewne musiałbym na nich wydać ponad milion złotych _- dodaje Kosowski. Część obowiązków strażników przejęli urzędnicy. - _ Pilnowanie czystości, czy to na posesjach, czy na terenie gminy i tak kontrolowali w towarzystwie strażników pracownicy Urzędu Miasta. Teraz po prostu robią to tylko oni. Nikogo więcej do tego nie zatrudniłem _.

Część zaoszczędzonych środków przeznaczono na dofinansowanie policji. _ - Zaraz po likwidacji formacji wydawaliśmy na dofinansowanie policji około dwustu tysięcy złotych. Teraz około sto tysięcy _ - wylicza Kosowski. - _ Płacimy za piesze patrole, które wcześniej należały do obowiązków straży. Jestem niezwykle zadowolony ze współpracy z policją. Co miesiąc otrzymuje sprawozdanie z ich działalności i dokładnie wiem, co robią i za co płacę _.

##Kolejne miasta w kolejce?

Nie zawsze o przyszłości Straży Miejskiej przesądza wola lokalnych władz. Decyzję mogą podjąć mieszkańcy. Najprawdopodobniej do referendum w sprawie likwidacji formacji dojdzie w Przemyślu. Tu z pracy Straży Miejskiej władze są zadowolone, ale część mieszkańców już nie.. W lipcu z inicjatywy pięciu osób zaczęto zbierać podpisy za złożeniem wniosku o przeprowadzenie referendum. Aby inicjatywa miała szanse powodzenia w Radzie Miejskiej, potrzebne były podpisy dziesięciu procent mieszkańców uprawnionych do głosowania. W przypadku Przemyśla - ponad pięć tysięcy.

_ - Straż Miejska jest u nas potrzebna i władze miasta twierdzą, że jest dużym wsparciem dla policji. Trudno byłoby sobie wyobrazić wiele czynności bez jej pomocy _ - informuje Money.pl Witold Wołczyk, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta. _ - Jednak mieszkańcy mają prawo decydować o istnieniu tej służby. Pod wnioskiem o referendum podpisało się ponad siedem tysięcy osób. Teraz podpisy są weryfikowane _.

Już jutro Rada Miejska zadecyduje, czy referendum będzie przeprowadzone. Obecnie w Przemyślu zatrudnionych jest pięćdziesięciu dwóch strażników, a roczny koszt utrzymania komendy to ponad trzy miliony złotych.

Według wnioskodawców, Straż Miejska _ nie wypełnia należycie swoich zadań oraz nie spełnia oczekiwań mieszkańców. _

_ - Od różnych osób otrzymaliśmy wiele skarg _- tłumaczą inicjatorzy głosowania. - _ Straż udaje policję a nie jest nią. Z sygnałów, które otrzymujemy, wynika, że strażnicy są aroganccy, nieprzyjemni, niedouczeni _.

Czytaj więcej w Money.pl
Wipler: Straż miejska za droga i patologiczna Polityk przypomina, że w ciągu ośmiu lat rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz na straż miejską w stolicy wydano łącznie prawie miliard złotych.
Którzy dyplomaci najczęściej łamią przepisy? Statystyka pokazuje, że im mniejszy kraj - a co zwykle za tym idzie skromniejsze przedstawicielstwo dyplomatyczne - tym rzadziej jego dyplomaci są przyłapywani na nieprzepisowej jeździe.
Zarzuty dla trzech strażników miejskich Strażnicy w wieku od 28 do 35 lat usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień i bezprawnego pozbawienia wolności 22-latka. Dwóch z nich usłyszało także zarzut zmuszania przemocą do określonego zachowania.
Tagi: likwidacja straży miejskiej, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, raport, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz