Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Libia: Parlament zezwolił na akcję wojska przeciw rebeliantom

0
Podziel się:

Operacja wojskowa rozpocznie się w ciągu tygodnia.

Libia: Parlament zezwolił na akcję wojska przeciw rebeliantom
(Polaris/East News)

Parlament Libii zarządził powołanie formacji wojskowej, która ma zakończyć podjętą przez rebeliantów okupację portów wywozowych ropy - potwierdził rzecznik Powszechnego Kongresu Narodowego Omar Hmeidan.

Jak powiedział Hmeidan agencji Reuters, wydany przez przewodniczącego Kongresu dekret postanawia, że _ operacja wojskowa w celu wykonania tego zadania rozpocznie się w ciągu tygodnia _.

Przed ogłoszeniem dekretu została opublikowana informacja, że tankowiec bandery północnokoreańskiej zakończył w poniedziałek ładowanie ropy w kontrolowanym przez rebeliantów porcie As-Sidr, ale jeszcze z niego nie wypłynął. Władze w Trypolisie zadeklarowały, że zaatakują tankowiec Morning Glory, jeśli wyjdzie on na pełne morze z As-Sidr - jednego z trzech portów, które zajęli uzbrojeni zwolennicy autonomii wschodniej Libii, domagający się większego udziału we wpływach z eksportu ropy.

Według libijskiej Państwowej Spółki Naftowej (NOC) tankowiec ten, będący własnością armatora saudyjskiego i mający 37 tys. ton nośności, zawinął do As-Sidr w sobotę.

Konflikt wokół libijskich zasobów ropy wzmaga obawy, że kraj może popaść w chaos lub nawet ulec podziałowi w sytuacji, gdy rząd nie potrafi dojść do porozumienia z rebeliantami, którzy przyczynili się do obalenia w 2011 roku dyktatury Muammara Kadafiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Niepokoje w Libii. Będą zatapiać tankowce? Część portów znalazła się pod kontrolą rebeliantów. Rząd ostrzega przed próbami wywożenia ropy.
Syn Kadafiego aresztowany. Czeka go proces Mężczyzna znany był z rozrzutnego i luksusowego trybu życia. Jego ulubionym sportem była piłka nożna a krajową ligę piłkarską traktował jak swoją własność.
Rozbił się samolot wojskowy. 11 zabitych Do katastrofy doszło w nocy w regionie Grombalia, 40 km na południe od stolicy Tunezji, Tunisu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)