Notowania

holandia
13.09.2012 09:10

Liberałowie wygrali wybory parlamentarne w Holandii

Najwięcej głosów w wyborach, zdobyła Liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego wygrała przedterminowe wybory parlamentarne w Holandii. Według wstępnych wyników, VVD zdobyła 41 mandatów w 150-osobowym parlamencie.

Drugie miejsce zajęła opozycyjna, ale tak jak VVD proeuropejska Partia Pracy(PvdA), która zdobyła 39 mandatów - o dziewięć więcej niż w poprzednich wyborach.

Nad ranem Mark Rutte ogłosił zwycięstwo swego ugrupowania w środowych wyborach. Rutte poinformował także, że szef Partii Pracy Diederik Samsom zadzwonił już do niego i pogratulował mu zwycięstwa.

Niespodziewanie aż dziewięć mandatów straciła skrajnie populistyczna Partia Wolności (PVV), która w kampanii wyborczej domagała się wyjścia Holandii z Unii Europejskiej. PVV będzie miała w nowym parlamencie 15 miejsc. _ Ponieśliśmy ogromne straty _ - przyznał lider tej partii Geert Wilders.

Partia Socjalistyczna, znana także ze swego sceptycyzmu wobec integracji europejskiej, utrzymała stan posiadania, zdobywając 15 mandatów. Historyczną klęskę ponieśli natomiast chadecy. Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny(CDA), dotychczasowy partner koalicyjny VVD, zdobył zaledwie 13 mandatów - o osiem mniej niż w wyborach w 2010 roku.

Liberalno-lewicowa partia Demokraci 66 zdobyła 12 mandatów - o dwa więcej niż w poprzednim głosowaniu. Zieloni stracili siedem z dotychczasowych dziesięciu mandatów. W sumie w wyborach wystartowało 21 partii.

Czytaj więcej w Money.pl
Niespodzianka w Holandii. Zaskakujący sondaż W wyborach startowało 21 partii i sondaże przedwyborcze wskazywały, że nawet 11 z nich zdobędzie mandaty.
Dopiero głosują, a już są problemy z rządem W wyborach startuje 21 partii i sondaże wskazują, że 11 z nich zdobędzie mandaty, w związku z czym utworzenie rządu może trwać miesiącami.
Tagi: holandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz