Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Leki refundowane. Lekarze błędnie wypisali ponad 150 recept

0
Podziel się:

Z danych Rzecznika Praw Pacjenta wynika jednak, że liczba zgłoszeń zmniejsza się: we wtorek było ich 51, w środę 40, a w czwartek - 30.

Leki refundowane. Lekarze błędnie wypisali ponad 150 recept
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))

Od początku protestu lekarzy wpłynęło 165 sygnałów dotyczących nieprawidłowo wypisanych recept, w tym wystawiania recept pełnopłatnych w sytuacji należnej refundacji - poinformowało Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

Z danych RPP wynika, że liczba zgłoszeń zmniejsza się: we wtorek było ich 51, w środę 40, a w czwartek - 30. Najwięcej sygnałów dotarło do Rzecznika z województw: mazowieckiego (44), śląskiego (21) małopolskiego (20), pomorskiego (18) i łódzkiego (16). Piątek jest szóstym dniem protestu lekarzy przeciwko karom zapisanym w umowach z NFZ. Z informacji PAP wynika, że skala protestu jest marginalna. Do niewielu aptek trafiają recepty wypisane niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla, że protest prowadzony jest z poszanowaniem prawa chorych do odpowiedniego leczenia. Jednocześnie NRL potwierdza gotowość do poszukiwania kompromisu. NRL poinformowała, że Business Center Club zgłosił inicjatywę zorganizowania i wsparcia rozmów. Rada skierowała w tej sprawie pismo do prezes NFZ i ministra zdrowia. Na razie nie ma terminu ewentualnego spotkania.

Do protestu wezwała NRL, uczestniczą w nim największe organizacje lekarskie: Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków oraz Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Protest prowadzony jest w kilku formach. Lekarze zapisują leki na receptach według wzoru NRL bez określania, czy pacjent ma prawo do refundacji i stopnia refundacji; używają pieczątki _ refundacja leku do decyzji NFZ _; przepisują leki spoza listy refundacyjnej lub nie wypisują kodów NFZ na receptach zgodnych z rozporządzeniem MZ. Jednocześnie NRL zaleciła stosowanie nazw międzynarodowych leków.

Rzecznik Praw Pacjenta apeluje do osób, które mają problemy z otrzymaniem prawidłowo wypełnionej recepty refundowanej, by jak najszybciej zgłaszali się do dyrektora danej placówki medycznej o wystawienie recepty z należną refundacją. Jeśli nie okaże się to skuteczne - osoby takie powinny skontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta za pośrednictwem ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii 800-190-590 (nr dla tel. komórkowych i stacjonarnych) czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 9-21.

RPP prosi, aby pacjenci, zarówno w zgłoszeniach telefonicznych, jak i pisemnych, przekazywali niezbędne dane: swoje imię i nazwisko, adres, nr tel. kontaktowego, adres placówki, w której została wystawiona recepta, datę zdarzenia, nazwę leku, adres apteki, jeśli recepta została już zrealizowana. Jeśli jednak pacjent będzie chciał zachować anonimowość, zostanie to uszanowane i nie wykluczy podejmowania działań.

Rzecznik zapowiedziała, że w zależności od uzyskanych informacji będzie wszczynała postępowania wyjaśniające w sprawach indywidualnych. W przypadku, kiedy sygnały od pacjentów będą dotyczyły jednego świadczeniodawcy, może wydać postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Jeżeli świadczeniodawcy nie przekażą w określonym terminie informacji, o które wnioskuje RPP, może na nich zostać nałożona kara do 50 tys. zł.

Natomiast jeśli świadczeniodawca nie odstąpi od bezprawnych praktyk pomimo wydania przez rzecznika decyzji o uznaniu działań za naruszające zbiorowe prawa pacjentów, RPP może nałożyć karę do 500 tys. zł. Rzecznik może także zgłosić sprawę do prokuratury.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/m85811.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/lekarze;beda;pozbawieni;umow;bo;tak;dluzej;nie;moze;byc,175,0,1118639.html) Będą wypowiadać umowy lekarzom. To pewne _ Przy pracy w takim systemie nie bylibyśmy w stanie zapewnić opieki 24-godzinnej pacjentom. _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m86060.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/protest;lekarzy;sie;skonczy;chca;mediatora,82,0,1118546.html) Lekarze chcą mediatora. To koniec protestu? _ Trzeba zakończyć ostry konflikt o ordynację lekową _ - napisał szef Naczelnej Rady Lekarskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/m200426.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protest;lekarzy;trwa;pacjenci;placa;drozej;za;leki,4,0,1117444.html) Lekarze boją się 200 złotych kary za błędy Rzecznik praw pacjenta tłumaczy, że pewne zasady obowiązują wszędzie. Tak samo w prywatnych gabinetach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)