Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
smoleńsk
12.04.2011 17:17

Lądowali przed Tupolewem, zobaczą akta

Pasażerowie Jaka-40 mają status pokrzywdzonych w śledztwie wyłączonym niedawno z głównego postępowania ws. katastrofy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Pasażerowie Jaka-40, który 10 kwietnia zeszłego roku lądował w Smoleńsku przed katastrofą Tu-154M, mają status pokrzywdzonych w śledztwie wyłączonym niedawno z głównego postępowania ws. katastrofy, poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Od końca marca w odrębnym postępowaniu badana jest sprawa lądowania na lotnisku w Smoleńsku polskiego samolotu Jak-40 z kilkunastoma pasażerami, m.in. dziennikarzami, na pokładzie, którzy mieli obsługiwać uroczystości w Katyniu. Jak-40 wylądował kilkadziesiąt minut przed katastrofą polskiego Tu-154M. W chwili jego lądowania warunki na lotnisku były już bardzo trudne.

_ - Stosowne zawiadomienia o przysługującym statusie pokrzywdzonych zostały już wysłane do tych osób _ - powiedział kpt. Marcin Maksjan z NPW. Dodał, że według prawa pokrzywdzonym jest osoba, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Zaznaczył, że w wyłączonej sprawie _ jest badany wątek, czy było bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w trakcie lądowania Jaka-40, więc z mocy prawa pasażerowie tego samolotu są uznani za pokrzywdzonych _.

W końcu lutego do prokuratury wojskowej wpłynęło zawiadomienie dowódcy Sił Powietrznych gen. Lecha Majewskiego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez załogę tego samolotu. Wskazano w nim, że załoga wykonała lądowanie w warunkach atmosferycznych poniżej minimalnych, do których była wyszkolona, czym mogła naruszyć przepisy wykonywania lotów.

Według komisji Dowództwa Sił Powietrznych, która badała incydent lotniczy z udziałem Jaka-40, wylądował on przy podstawie chmur 60 m i widzialności poniżej kilometra. Warunki minimalne dla lotniska w Smoleńsku to widzialność 1000 m i podstawa chmur - 100 m.

Status pokrzywdzonego - jak przypomniał Maksjan - przysługuje z mocy prawa; taka osoba ma możliwość zapoznania się z aktami, składania wniosków dowodowych oraz ustanowienia pełnomocnika. Pokrzywdzeni związani są tajemnicą śledztwa, tak jak każda inna osoba dopuszczona do akt przez prokuraturę.

W głównym śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej prowadzonym przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie lista pokrzywdzonych - głównie bliskich ofiar katastrofy - obejmuje już około 200 osób. Reprezentuje ich prawie 30 pełnomocników. Rodziny ofiar mogą także występować jako pokrzywdzeni w śledztwie prowadzonym przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Prokuratura rosyjska informowała, że ponad 70 bliskich otrzymało taki status.

Rodziny ofiar katastrofy - jak poinformowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga - nie mają natomiast statusu pokrzywdzonych w śledztwie dotyczącym wątku organizacji lotów do Smoleńska 7 i 10 kwietnia ubiegłego roku. Wątek ten został także wyłączony w końcu marca z głównego śledztwa dotyczącego katastrofy i jest prowadzony przez cywilną prokuraturę. Prokuratorzy zapewniają jednak, że jeśli w tym postępowaniu bliscy złożą wniosek, uzyskają dostęp do akt.

NPW potwierdziła także, że w drugiej połowie kwietnia planowany jest przyjazd do Polski grupy rosyjskich prokuratorów w związku ze śledztwem, które w sprawie katastrofy prowadzi tamtejsza prokuratura. O umożliwienie udziału swoich prokuratorów w przesłuchaniach świadków na terenie Polski rosyjska prokuratura poprosiła w wysłanym w ostatnim czasie wniosku o pomoc prawną.

_ - Najprawdopodobniej przyjedzie do Polski trzech przedstawicieli Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej; przybędą oni do Polski 16 kwietnia, nadal trwa jeszcze ustalanie szczegółów przyjazdu _ - powiedział kpt. Maksjan.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t95680.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zakonczyl;sie;eksperymentalny;lot;tu-154m,58,0,811066.html) Zakończył się eksperymentalny lot Tu-154M Piloci szukali odpowiedzi na pytanie, czy była szansa na poderwanie maszyny i odejście na drugi krąg.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t132202.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polacy;odpowiedzieli;rosjanom;trwa;pojedynek;prokuratorow,108,0,773996.html) Polacy odpowiedzieli Rosjanom. Trwa pojedynek prokuratorów Seremet: badania dotyczące przygotowań do lotu do Smoleńska zakończą się za kilka tygodni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t95672.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tupolew;gotowy;do;eksperymentu,95,0,810335.html) Tupolew gotowy do eksperymentu Przygotowania zostały zakończone, ale termin eksperymentu wciąż jeszcze nie jest ustalony.
Tagi: smoleńsk, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz