Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Demonstracje w rocznicę zabicia nastolatka

0
Podziel się:

Marsz przebiegł w sposób pokojowy, ale na wieczór zapowiedziano w Atenach dalsze protesty.

Kryzys w Grecji. Demonstracje w rocznicę zabicia nastolatka
(PAP/EPA)
bEJbHNOt

Tysiące demonstrantów przeszło w sobotę ulicami Aten, by upamiętnić szóstą rocznicę śmierci Alexandrosa Grigoropulosa, 15-latka zabitego w 2008 roku przez policjanta. Marsz przebiegł w sposób pokojowy, ale na wieczór zapowiedziano w Atenach dalsze protesty.

Marsz zbiegł się z gwałtownymi protestami prowadzonymi przez zwolenników anarchisty Nikosa Romanosa. Był on kolegą zabitego 15-latka i jednym ze świadków jego śmierci. 21-letni obecnie Romanos, skazany za próbę obrabowania banku, prowadzi w więzieniu strajk głodowy i znajduje się obecnie w szpitalu pod strażą.

Rodzice Romanosa poprosili premiera Grecji Antonisa Samarasa o spotkanie. Rząd poinformował, że nastąpi ono w poniedziałek. Również w Salonikach odbył się w sobotę marsz, z udziałem 6 tysięcy ludzi. Uczestnicząca w nim grupa młodzieży zaatakowała policję koktajlami Mołotowa, a funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym i granatami hukowymi.

bEJbHNOv

Demonstracje w rocznicę śmierci Grigoropulosa organizowane są w Grecji co roku. Do tragedii z 6 grudnia 2008 roku doszło, kiedy kilkutysięczny protest studentów przeciwko polityce edukacyjnej rządu przerodził się w zamieszki, a policja straciła kontrolę nad sytuacją. Grigoropulos był w grupie około 30 nastolatków, którzy obrzucili kamieniami radiowóz policyjny. Jeden z funkcjonariuszy oddał strzały w kierunku atakujących, zabijając chłopca. Incydent ten wywołał rozruchy na skalę, jakiej Grecja nie doświadczyła od dziesięcioleci.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/m253907.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;w;grecji;parlament;przyjal;pakiety;reform;gospodarczych,55,0,1506359.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Grecja przyjęła pakiety reform gospodarczych - _ Grecja zrobiła dzisiaj ogromny krok do przodu _ - powiedział po głosowaniach premier Antonis Samaras.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/m77911.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/byly;minister;skazany;za;falszywe;tablice;rejestracyjne,173,0,1450669.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Minister skazany za fałszywe tablice w aucie Prokurator nalegał na ukaranie byłego ministra, przypominając o jego skłonnościach przestępczych w aluzji do afery z 2008 roku, kiedy prasa wymieniała nazwisko Liapisa w kontekście dochodzenia w sprawie domniemanych łapówek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m249979.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zamieszki-w-grecji-anarchisci-starli-sie-z,44,0,1669932.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Anarchiści kontra policja. Płoną auta w Atenach Przez centrum greckiej stolicy przeszedł marsz solidarności z młodym anarchistą Nikosem Romanosem, skazanym pod zarzutem udziału w napadzie na bank. W marszu uczestniczyło od 8 tys. do 10 tys. ludzi.
bEJbHNOW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)