Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Ukrainie. "Normandia znowu przyjedzie do Berlina"

0
Podziel się:

Gospodarz spotkania w Berlinie, szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier zapowiedział, że ministrowie podejmą "nową próbę usunięcia z drogi przeszkód."

szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier</br>
szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier</br> (Armin Kübelbeck/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)
bELaZbRx

Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji uzgodnili telefonicznie, że osobiście spotkają się w Berlinie 12 stycznia - poinformował szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin na Twitterze. Ocenił to jako jedyny postęp w rozmowie ministrów.

_ Odłożyłem słuchawkę po rozmowie z kolegami z Niemiec, Francji i Federacji Rosyjskiej. Jedynym "postępem" jest to, że uzgodniliśmy osobiste spotkanie w Berlinie. Pracujemy dalej _ - napisał Klimkin.

Następnie dodał: _ Normandia znowu przyjedzie do Berlina. Z ministrami spotkamy się tam 12 stycznia _.

bELaZbRz

_ Normandia _ to nawiązanie do spotkań ws. kryzysu ukraińskiego w tzw. formacie normandzkim - Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja. Prezydenci tych czterech krajów spotkali się przy okazji obchodów 70. rocznicy alianckiej inwazji w Normandii w czerwcu 2014 roku.

Gospodarz spotkania w Berlinie, szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier zapowiedział, że ministrowie podejmą w poniedziałek _ nową próbę usunięcia z drogi przeszkód _.

_ Błędem byłaby rezygnacja z takiej próby _ - podkreślił. _ Chcemy uczynić wszystko, co w naszej mocy, by umożliwić osiągnięcie kompromisu, który przyczyni się do uspokojenia sytuacji we wschodniej Ukrainie _ - powiedział. Zastrzegł, że nie ma żadnej gwarancji, iż rozmowy ministrów przyniosą _ rzeczywisty postęp _.

W końcu grudnia prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że 15 stycznia spotka się w stolicy Kazachstanu Astanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i z prezydentami Francji i Rosji: Francois Hollande'em i Władimirem Putinem. Poroszenko mówił wówczas, że ministrowie spraw zagranicznych państw, które wezmą udział w rozmowach, mają przygotować plan tego szczytu.

bELaZbRF

Jednak 5 stycznia w Berlinie rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział, że szczyt w Astanie nie jest jeszcze przesądzony.

W ramach przygotowań do szczytu kanclerz Angela Merkel rozmawiała w piątek w Berlinie z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem.

Spotkanie odbędzie się tylko wtedy, gdy będzie nadzieja na konkretne rezultaty - powiedziało źródło w niemieckim MSZ. Na razie nie widać takich postępów - dodało źródło. W oficjalnym kalendarzu Merkel na przyszły tydzień szczyt w Astanie nie został uwzględniony. To może się jednak zmienić - zastrzegł rzecznik MSZ Martin Schaefer.

Po pierwszym spotkaniu w czerwcu kolejna narada w formacie normandzkim odbyła się w Mediolanie w październiku. Czwórka polityków regularnie kontaktuje się telefonicznie i próbuje znaleźć rozwiązanie konfliktu na prorosyjskim wschodzie Ukrainy, gdzie od kwietnia zginęło ponad 4700 osób.

bELaZbRG

Podstawą negocjacji jest porozumienie z Mińska z września zeszłego roku. Dokument przewiduje m.in. zawieszenie broni, wyznaczenie linii rozgraniczającej wojska rządowe i prorosyjskich separatystów, a także przejęcie przez służby ukraińskie kontroli nad granicą z Rosją. Strony konfliktu oskarżają się wzajemnie o naruszanie ustaleń.

Czytaj więcej w Money.pl
Wicepremier Rosji: Dostarczymy Ukrainie prąd i węgiel. Za ile? Ukraińcy zaczęli odczuwać braki w wyniku konfliktu z prorosyjskimi separatystami w zagłębiu węglowym Donbas.
Poroszenko dąży do rozejmu, Rosja traktuje go poważnie Separatyści natomiast poinformowali, że zatrzymali najemników między innymi z Polski.
"Rosja nie gwarantowała integralności Ukrainy" Premier Rosji, który z wykształcenia jest prawnikiem ocenił, że takie działanie byłoby _ absurdem prawnym _.
bELaZbSa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)