Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyt na termomodernizację może dać firmie zyski

0
Podziel się:

Dodatkową korzyścią z kredytu na termomodernizację jest możliwość otrzymania 25-procentowej premii, która zostanie wypłacona po zakończeniu inwestycji.

Kredyt na termomodernizację może dać firmie zyski
(h080/cc/flickr)

Przedsiębiorstwa w ramach planowania budżetu i poszukiwania oszczędności powinny podjąć kroki prowadzące do poprawy swojej efektywności energetycznej. Zyski z energooszczędnych inwestycji mogą okazać się niebagatelne.

Ustawodawca w ramach realizacji polityki kreowania mechanizmów przyczyniających się do ochrony i poprawy środowiska naturalnego wspiera przedsięwzięcia służące efektywności energetycznej. Celowi temu służyć mają m.in. ustawa o efektywności energetycznej oraz ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów. W ramach tej polityki państwo stosuje środki stymulujące, edukacyjne, a czasami nawet dyscyplinujące.

Jak pokazuje praktyka, realizacja energooszczędnych inwestycji poprzez obniżenie opłat za energię elektryczną prowadzi do znacznego zmniejszenia kosztów działalności przedsiębiorstw. W zależności od skali zrealizowanych przedsięwzięć koszty zużycia energii mogą zostać obniżone nawet o 50 proc. Istnieje wiele sposobów na poprawę efektywności energetycznej - od tych najbardziej prozaicznych jak wyłączanie przycisków _ stand-by _, używanie energooszczędnych sprzętów - po realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Przykładem dla ogółu mają być działania jednostek sektora publicznego, które ustawa o efektywności energetycznej zobowiązuje do stosowania co najmniej dwóch środków poprawy efektywności energetycznej. Środkiem takim może być zawarcie umowy, której przedmiotem będzie realizacja i finansowanie przedsięwzięcia służącego poprawie tej efektywności, wymiana lub modernizacja urządzenia, instalacji lub pojazdu wpływająca na obniżenie zużycia energii lub też nabycie takich urządzeń, instalacji i pojazdów, wynajęcie, przebudowa lub remont budynków wpływająca na zwiększenie ich efektywności lub też sporządzenie audytu energetycznego eksploatowanych budynków o powierzchni użytkowej powyżej 500 m2.

Termomodernizacja

Poważnym krokiem w kierunku znacznego zmniejszenia kosztów energii jest termomodernizacja budynku, czyli poprawa jego parametrów odpowiadających za wysokość zużywanej energii elektrycznej. Do przedsięwzięć termomodernizacyjnych zalicza się m.in. ocieplenie budynku, wymiana okien, modernizacja systemu grzewczego, wentylacyjnego lub wreszcie inwestycja w własne ekoźródła energii albo ciepła, takie jak solary, wiatraki i pompy ciepła.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/28/141340.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kto;musi;stosowac;ustawe;o;efektywnosci;energetycznej,13,0,939533.html) *Kto musi stosować Ustawę o efektywności energetycznej? * Podmioty z sektora finansów publicznych mają obowiązek stosować co najmniej dwa środki poprawy efektywności energetycznej.

W ramach działań stymulujących do podejmowania energooszczędnych przedsięwzięć powołano do życia Fundusz Termomodernizacji, który gospodaruje środkami wydzielonymi z budżetu państwa przeznaczonymi na wspieranie działań mających na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. W praktyce finansowanie to polega na możliwości zaciągnięcia kredytu termmomodernizacyjnego na odnowę budynków mieszkalnych, internatów, akademików, szkół, przedszkoli, szpitali, przychodni, domów opieki, domów dziecka, lokalnych kotłowni i sieci cieplnych o mocy wytwarzanej i przesyłanej do 11,6 MW.

Kredyt termomodernizacyjny służy finansowaniu do 80 proc. wartości kosztów przedsięwzięcia. Udzielany jest na okres do 10 lat na warunkach komercyjnych przez banki, które podpisały odpowiednie umowy o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Dodatkową korzyścią finansowania inwestycji za pomocą tego kredytu jest możliwość otrzymania 25- procentowej premii termomodernizacyjnej, która zostanie zwrócona kredytobiorcy po zakończeniu inwestycji.

Ekobudownictwo dla zaawansowanych

By budynek mógł zostać w 100 proc. uznany za eko-budowlę przyjazną zarówno środowisku naturalnemu jak i jego użytkownikom, nie można ograniczać się wyłącznie do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej - liczy się bowiem także to, jakie materiały zostały użyte do jego budowy oraz lokalizacja budynku, która powinna zapewniać jak najwyższy stopień naturalnego oświetlenia. Potwierdzeniem spełnienia wymogów budownictwa zrównoważonego są coraz popularniejsze, także w naszym kraju certyfikaty LEED (Leadership in Energy and Enviromental Design).

Certyfikat taki może uzyskać zarówno biurowiec, budynek użyteczności publicznej jak i budynek mieszkalny. Poszczególne standardy LEED, są określone i podane, jako odpowiednie ilości punktów. Łączna wartość uzyskanych punktów decyduje o tym czy budynek uzyska certyfikat zwykły, srebrny, złoty albo platynowy. Punkty przyznawane są w sześciu kategoriach w ramach których można uzyskać łącznie 100 punktów. Kategorie te to:

  • bezpieczeństwo obiektu dla środowiska,
  • wydajność zużycia wody,
  • zużycie energii,
  • materiały i zasoby naturalne,
  • proekologiczność wnętrza obiektu i innowacyjność
  • oraz rozwiązania projektowe.

Dla przykładu budynek platynowy, to taki, który uzyskał więcej niż 80 punktów.

Przed rozpoczęciem energooszczędnej inwestycji, tak jak przy każdej innej inwestycji, warto zgłosić się do doradcy. Doradcą w zakresie zwiększania efektywności energetycznej jest audytor, który na podstawie sporządzonego przez siebie audytu tj. analizy techniczno - ekonomicznej ulepszenia budynku pomoże w wyborze optymalnych technologii ociepleniowych, grzewczych, wentylacyjnych i innych służących do racjonalizacji ilości pobieranej energii.

Inne artykuły dotyczące nieruchomości czytaj w Money.pl
Odszkodowanie za instalacje przechodzące przez działkę Właściciel nieruchomości nie może żądać usunięcia urządzeń, które założono legalnie, ale nie przekreśla to prawa do ubiegania się o odszkodowanie.
Jak ustalić wynagrodzenie za służebność drogi Właściciel nieruchomości żądający ustanowienia służebności drogi na gruncie sąsiada musi się liczyć z koniecznością zapłaty wynagrodzenia dla niego.
Właściciel domu powinien mieć kontrolę licznika prądu Prawo energetyczne nie wymaga, by odbiorca miał cokolwiek wspólnego z nieruchomością. Problemy zaczynają się, gdy najemca jest nierzetelny.

Autorka jest radcą prawnym, specjalistką prawa energetycznego w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)