Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dane osobowe
30.04.2012 18:27

Krajowy System Informacji Policji w Trybunale. Jest skarga

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące Krajowego Systemu Informacji Policji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące Krajowego Systemu Informacji Policji. W regulacji brak jest precyzyjnych kryteriów decydowania o usuwaniu lub zachowaniu danych w systemie - wskazuje RPO.

Kwestionowany przez prof. Irenę Lipowicz przepis ustawy o policji głosi, że _ dane osobowe zebrane w celu wykrycia przestępstwa przechowuje się przez okres niezbędny do realizacji ustawowych zadań policji _.

_ Organa policji dokonują weryfikacji tych danych po zakończeniu sprawy, w ramach której dane te zostały wprowadzone do zbioru, a ponadto nie rzadziej niż co 10 lat od dnia uzyskania lub pobrania informacji, usuwając zbędne dane _ - zaznaczono w ustawie.

Jak wskazała RPO w swym wniosku do Trybunału, przepis nie określa jednak pojęcia _ danych zbędnych _ i nie wprowadza żadnych kryteriów pozwalających ocenić, czy przechowywane dane są przydatne dla policji. _ Brak kryterium, poza hipotetyczną przydatnością informacji, prowadzi do niekontrolowanej uznaniowości przetwarzania danych osobowych obywateli _ - zauważyła rzecznik.

Zdaniem RPO dane mogą być przechowywane bezterminowo, bo - wobec braku precyzyjnych kryteriów ich weryfikacji - wszystkie dane zebrane przez policję mogą być uznane jako nadal niezbędne.

Ponadto w przepisie brak jest regulacji uprawniających jednostki, których dane są przechowywane i przetwarzane, do wystąpienia z żądaniem sprostowania oraz usunięcia informacji nieprawdziwych, niepełnych lub zebranych w sposób sprzeczny z ustawą.

Sądy administracyjne - jak przyznała rzecznik - w wyrokach wskazały, że do rejestrów policyjnych nie stosuje się procedur z ustawy o ochronie danych osobowych przyznających prawo do kontroli danych. Dodała, że w tym stanie rzeczy kwestionowany przez nią przepis jest jednak niezgodny z zapisem konstytucji mówiącym o tym, iż _ każdy ma prawo do żądania sprostowania oraz usunięcia informacji nieprawdziwych, niepełnych lub zebranych w sposób sprzeczny z ustawą _.

Zarzuty niekonstytucyjności, według wniosku RPO, odnoszą się także do rozporządzenia w sprawie przetwarzania informacji o osobach oraz decyzji Komendanta Głównego Policji w sprawie funkcjonowania zestawu centralnych zbiorów informacji tworzących Krajowy System Informacyjny Policji. Akty te także nie zawierają precyzyjnych kryteriów oceny przydatności zebranych przez policję informacji, a ponadto w sposób niedopuszczalny modyfikują treść ustawy - uważa rzecznik.

Jednocześnie prof. Lipowicz zastrzegła, że nie kwestionuje uprawnienia policji do uzyskiwania - w tym także w sposób niejawny - informacji oraz ich gromadzenia i przetwarzania w związku z wykonywanymi działaniami.

Zgodnie z ustawa policja może gromadzić m.in.: dane osobowe, odciski linii papilarnych; zdjęcia, szkice i opisy wizerunku; cechy i znaki szczególne, pseudonimy; a także informacje o: miejscu zamieszkania, wykształceniu, pracy, sytuacji materialnej i stanie majątku, sposobie działania sprawcy, jego środowisku i kontaktach.

O RPO czytaj więcej w Money.pl
W Polsce wciąż torturują ludzi. Zobacz jak Ludzi zamyka się nago w zimnych celach, bez możliwości skorzystania z toalety i bez jedzenia.
W te prawa może ugodzić ACTA. Zobacz, które O przygotowanie stanowiska w tej sprawie zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich prezydent Bronisław Komorowski.
Masz konto na Facebooku? ACTA cię uderzy Zdaniem Rzeczniczki Praw Obywatelskich wszystkie bariery w ACTA, które UE stworzyła dla ochrony danych osobowych, wyglądają zastanawiająco.
Zgony w izbach wytrzeźwień. To ich koniec? Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zapowiada że w nadchodzącym roku jednym z priorytetów będą prawa osób starszych, niepełnosprawnych i imigrantów.
Tagi: dane osobowe, policja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz