Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Czechach. Były minister obrony przed sądem

0
Podziel się:

Według aktu oskarżenia, w trakcie podróży służbowej do USA Bartak złożył przewodniczącemu rady nadzorczej Tatry Williamowi Cabanissowi propozycję, by firma ta przekazała mu kwotę 5 mln dolarów.

Korupcja w Czechach. Były minister obrony przed sądem
(justindc/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Przed sądem w Pradze rozpoczął się dziś proces byłego czeskiego ministra obrony Martina Bartaka, któremu zarzuca się, że jeszcze jako wiceminister tego resortu żądał w 2008 roku łapówki za ułatwienie dostaw ciężarówek Tatra dla armii.

Według aktu oskarżenia, w trakcie podróży służbowej do USA Bartak złożył przewodniczącemu rady nadzorczej Tatry Williamowi Cabanissowi propozycję, by firma ta przekazała mu kwotę 5 mln dolarów w zamian za usunięcie trudności z realizacją kontraktu na dostarczenie czeskim siłom zbrojnym samochodów ciężarowych.

O propozycji tej Cabannis - w latach 2003-06 ambasador USA w Pradze - zawiadomił czeski wymiar sprawiedliwości w 2010 roku, gdy Bartak był już ministrem obrony.

Dochodzenie przeciwko Bartakowi prowadziła prokuratura w Ostrawie, składając następnie akt oskarżenia do tamtejszego sądu. Ten jednak uznał, że nie jest kompetentny terytorialnie w tej sprawie i przekazał ją sądowi w Pradze, co Sąd Najwyższy zatwierdził. Zaowocowało to blisko rocznym opóźnieniem rozpoczęcia procesu.

Współoskarżonym Bartaka jest Michal Smrż, właściciel działającej w sektorze zbrojeniowym firmy MPI Group. Według prokuratury, żądał on w styczniu 2008 roku od ówczesnego prezesa zarządu Tatry Ronalda Adamsa początkowo 100 mln, a następnie 20 mln koron (odpowiednio 15 mln i 3 mln złotych). Obiecywał, że w zamian zorganizuje jego spotkanie z premierem Mirkiem Topolankiem w celu usunięcia trudności w realizacji wartego około 2,6 mld koron (390 mln złotych) kontraktu na ciężarówki.

Zarówno Bartak, jak i Smrż zaprzeczają stawianym im zarzutom. Pierwszemu z nich grozi do 12 lat, a drugiemu do 10 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozprawa w sprawie Pęczaka odroczona Obrońca przedstawił zwolnienie lekarskie poświadczone przez biegłego sądowego, iż oskarżony ze względu na stan zdrowia nie może uczestniczyć w rozprawach do 7 listopada.
Korupcja w drogówce. Policjanci zatrzymani Policjanci mają od 28 do 47 lat. Są przesłuchiwani pod zarzutami przyjmowania korzyści majątkowych i przekroczenia uprawnień. Grożą im kary do 10 lat pozbawienia wolności.
Lekarz wziął pieniądze. Jest akt oskarżenia Lekarz miał otrzymać 500 zł. Po potrąceniu podatku, pieniądze w kwocie 428 zł trafiły na jego rachunek bankowy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)