Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korea Północna trafi przed trybunał w Hadze?

0
Podziel się:

ONZ uchwaliła rezolucję, która m. in. wzywa Radę Bezpieczeństwa do zastosowania sankcji wobec osób odpowiedzialnych za zbrodnie przeciwko ludzkości.

Korea Północna trafi przed trybunał w Hadze?
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Komitet Zgromadzenia Ogółnego ONZ ds. praw człowieka uchwalił rezolucję, która m. in. wzywa Radę Bezpieczeństwa do zastosowania sankcji wobec osób odpowiedzialnych za zbrodnie przeciwko ludzkości. Nie wyklucza się, że mogłyby one dotknąć nawet przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una.

111 państw głosowało za rezolucją, 19 było przeciwko a 55 wstrzymało się od głosu. Rezolucją ma być przedmiotem głosowania na forum Zgromadzenia Ogólnego w ciągu najbliższych tygodni. Uchwalono ją przy sprzeciwie delegatów Chin i Rosji w komitecie. Państwa te mają prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa, więc rezolucja ta jest w istocie skazana na odrzucenie.

Inspiracją dla rezolucji był opublikowany wcześniej w br. raport ONZ, w którym stwierdzono, że sytuacja w dziedzinie praw człowieka w Korei Północnej jest tak zła, iż nie można jej porównać z innymi przypadkami naruszeń _ pod względem czasu trwania, intensywności i horroru _. W raporcie opartym na zeznaniach osób, którym udało się zbiec z Korei Północnej, mówi się o _ niewyobrażalnych okrucieństwach _ wobec domniemanych, lub rzeczywistych, przeciwników politycznych.

Władze Korei Północnej prowadziły zaciekłą kampanię, jeszcze przed głosowaniem w komitecie, usiłując zablokować tę inicjatywę. Przedstawiciel Pjongjangu w ONZ Choe Myong Nam zagroził nawet wznowieniem prób z bronią nuklearną oraz _ innymi trudnymi do przewidzenia i poważnymi konsekwencjami _ w przypadku uchwalenia rezolucji.

Choe oskarżył też Unię Europejską i Japonię, które były sponsorami rezolucji, o _ służalstwo i serwilizm _ wobec Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej w Money.pl
Wysłannik Kima przyjechał do Rosji. Zabiega o... W tym tygodniu komitet ONZ będzie głosował nad rezolucją, w której zaleci Radzie Bezpieczeństwa ONZ pozwanie Korei Północnej przed Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie przeciw ludzkości. Rosja jest stałym członkiem RB ONZ i ma w niej prawo weto.
Kim Dzong Un przerwał spekulacje. Żyje i... Przywódca udzielił wskazówek na budowie osiedla mieszkaniowego przeznaczonego dla naukowców, którzy pracują nad programem kosmicznym Korei Północnej.
Korea Północna i Południowa wznowią rozmowy. To przełom? Oba państwa formalnie pozostają w stanie wojny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)