Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korea Płd. proponuje Pjonjangowi rozmowy

0
Podziel się:

Chodzi o sprawę łączenia rodzin rozdzielonych od czasów wojny koreańskiej.

Korea Płd. proponuje Pjonjangowi rozmowy
(simonhn/CC/Flickr)
bEKFUIpx

Południowokoreański minister ds. zjednoczenia narodowego Riu Kihl Dze zaproponował Korei Północnej przeprowadzenie w styczniu rozmów na wysokim szczeblu m. in. na temat łączenia rodzin rozdzielonych od czasów wojny koreańskiej.

Riu Kihl Dze zadeklarował, że jest gotów spotkać się z przedstawicielami władz Korei Północnej w Seulu, albo w Pjongjangu. Dodał, że ma nadzieję, iż Korea Północna przyjmie jego propozycję.

_ - Jesteśmy gotowi rozmawiać na wszystkie wzajemnie interesujące nas tematy _ - powiedział minister. Dodał, że propozycja została formalnie skierowana do jego północnokoreańskiego odpowiednika Kim Jang Gona.

bEKFUIpz

Ostatnia runda rozmów między obu państwami koreańskimi odbyła się w lutym br. Pozwoliła ona na rozpoczęcie procesu łączenia rodzin rozdzielonych przez wojnę z lat 1950-53, ale proces ten został przerwany przez ponowny wzrost napięcia na półwyspie.

W październiku br. postanowiono wznowić dialog po niespodziewanej wizycie w Seulu trzech wysłanników Pjongjangu wysokiej rangi. Jednak ponowny wzrost napięcia na granicy między obu państwami spowodował, że do wznowienia rozmów nie doszło.

Czytaj więcej w Money.pl
Spięcia w Korei. Niespokojnie na granicy Koreańska strefa zdemilitaryzowana ma 4 kilometry szerokości. Liczący 248 kilometrów pas od ponad 60 lat przecina Półwysep Koreański na dwie części.
Rozejm w Korei? Pierwsze od 7 lat rozmowy Głównym tematem rozmów mają być możliwości załagodzenia napięć wzdłuż granicy morskiej, a także akcje zrzucania propagandowych ulotek.
Jednoczą się przeciwko Korei Północnej Korea Południowa, Japonia i Stany Zjednoczone wspólnie przeciwko zagrożeniu ze strony Korei Północnej.
bEKFUIqa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)