Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konwencja o zapobieganiu przemocy wobec kobiet przyjęta przez Senat. Teraz trafi do prezydenta

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski już w połowie lutego zapowiedział, że przed ratyfikacją konwencji zbada jej zgodność z konstytucją oraz przeanalizuje jej wpływ na polskie prawo.

Konwencja o zapobieganiu przemocy wobec kobiet przyjęta przez Senat. Teraz trafi do prezydenta
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

W wieczornym głosowaniu senat opowiedział się za ratyfikacją konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet. Budzący kontrowersje dokument poparło 49 senatorów, głównie z PO. Przeciw było 38 senatorów, w zdecydowanej większości byli to politycy PiS. Jeden z senatorów wstrzymał się od głosu.Teraz ustawa ratyfikacyjna trafi na biurko prezydenta, wcześniej przyjął ją Sejm.

Bronisław Komorowski już w połowie lutego zapowiedział, że przed ratyfikacją konwencji zbada jej zgodność z konstytucją oraz przeanalizuje jej wpływ na polskie prawo.
Zgodnie z Ustawą Zasadniczą, prezydent przed ratyfikowaniem każdej umowy międzynarodowej może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie jej zgodności z konstytucją.

Konwencja o zapobieganiu przemocy, czyli o co chodzi...

Konwencja ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

Dokument nakłada na państwa-strony takie obowiązki jak zapewnienie oficjalnej całodobowej infolinii dla ofiar przemocy oraz internetowego portalu z informacjami, a także odpowiedniej liczby schronisk i ośrodków wsparcia; przygotowanie procedur przesłuchań policyjnych; monitorowanie, zbieranie danych na temat przestępstw z uwzględnieniem płci.

O ratyfikowanie Konwencji od dawna apelowały organizacje kobiece, broniące praw człowieka oraz pomagające ofiarom przemocy. Konwencję krytykowało natomiast m.in. prezydium Episkopatu Polski. Według biskupów dokument w definicji płci pomija naturalne różnice biologiczne pomiędzy kobietą i mężczyzną; niepokój hierarchów wzbudził też - jak ocenili - _ obowiązek edukacji i promowania m.in. 'niestereotypowych ról płci', a więc homoseksualizmu i transseksualizmu _.

Czytaj więcej w Money.pl
Ciężkie przestępstwa będą surowiej karane Głównym celem liczącej ponad 100 stron nowelizacji ma być doprowadzenie do częstszego stosowania kar ograniczenia wolności oraz grzywien przy zmniejszeniu orzekania kar więzienia w zawieszeniu.
Zaskakujący pomysł senatorów w sprawie wielomiliardowego majątku Samorządy i Skarb Państwa mają mieć prawo pierwokupu gruntów zabranych właścicielom dekretem Bieruta.
Prezydent podpisze ważną ustawę? Trzeba bardzo uważać, by Polska nie zarobiła w świecie na opinię kraju, który toleruje, lub nie chce się przeciwstawić hańbiącemu procederowi bicia kobiet - uważa prezydent.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)