Notowania

konwencja antyprzemocowa
13.04.2015 12:43

Konwencja antyprzemocowa już ratyfikowana. Prezydent podpisał

Dokument ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy i dyskryminacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mateusz Jagielski/East News)

Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował w poniedziałek konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Konwencja Rady Europy została uchwalona w 2011 r. w Stambule. Ma ona chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 roku. W kwietniu 2014 roku rząd podjął uchwałę ws. przedłożenia jej do ratyfikacji i przyjął projekt odpowiedniej ustawy. Sejm uchwalił ją w lutym tego roku, a Komorowski podpisał ją 14 marca.

Konwencja wzbudziła w Polsce kontrowersje. Jej przeciwnicy - m.in. przedstawiciele Kościoła i prawej strony sceny politycznej - podnosili argumenty o jej niekonstytucyjności. Wyrażali również obawy, że uderzy ona w tradycyjnie rozumianą rodzinę, a także polską tradycję i religię.

Konwencję podpisało 37 z 47 państw Rady Europy, w tym 23 z 28 należących do UE. Ratyfikowało ją 17 krajów, w tym 10 członków UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Kontrowersyjny dokument o przemocy przyjęty Dokument budzi sprzeciw zarówno wśród opozycji, jak i organizacji pozarządowych.
Rodziny w Polsce nigdy nie miały tak dobrze. Prezydent się chwali - W ciągu ostatnich lat, i z dumą powiem, że mam w tym swój liczący się udział, klimat wokół rodziny się zmienił - mówi Bronisław Komorowski.
Komorowski zdecydowanie o in vitro Prezydent ocenił, że w sprawie projektu trzeba wypracować kompromis.
Tagi: konwencja antyprzemocowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz