Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrole NIK. Izba zdradziła plany na 2014 rok

0
Podziel się:

- Polska ma już podpisany kontrakt na odbiór gazu skroplonego z Kataru i te dostawy mają wkrótce przypłynąć do Polski. Trzeba sprawdzić, czy będziemy je w stanie odebrać - powiedział prezes NIK.

Kontrole NIK. Izba zdradziła plany na 2014 rok
(Lech Gawuc/REPORTER)

W 2014 roku pod lupą NIK znajdzie się realizacja budowy terminala gazu skroplonego w Świnoujściu. Planowana jest także kontrola bezpieczeństwa gazowych sieci przesyłowych - powiedział prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski (na zdjęciu).

- _ Dlaczego terminal LNG? Dlatego, że chcielibyśmy sprawdzić, czy ta inwestycja, którą już kilka lat temu kontrolowaliśmy, jest realizowana prawidłowo. W szczególności jeśli chodzi o czas, jaki był przewidziany na jej przeprowadzenie i terminu jej zakończenia. Bo musimy pamiętać, że Polska ma już podpisany kontrakt na odbiór gazu skroplonego z Kataru i te dostawy mają wkrótce przypłynąć do Polski. Trzeba sprawdzić, czy będziemy je w stanie odebrać _ - powiedział Kwiatkowski.

Kiedy kilka lat temu Izba badała te sprawy, to na tamtym etapie stwierdzono, że kontrakt został zawarty prawidłowo, a przygotowania do tej inwestycji były prowadzone w sposób odpowiedni. _ Ale dziś - jak dodał Krzysztof Kwiatkowski- trzeba sprawdzić czy ten upływ czasu nie spowodował jakichś perturbacji _.

Druga z kontroli dotycząca bezpieczeństwa gazowych sieci przesyłowych będzie związana z ostatnim wypadkiem, który wydarzył się podczas prac prowadzonych przez Gaz-System pod Ostrowem Wielkopolskim.

- _ Chcemy mieć pewność, czy budowa nowych sieci przesyłowych jest prowadzona zgodnie ze sztuką i w sposób niezagrażający pod względem bezpieczeństwa tych, którzy mieszkają w pobliżu gazociągów. I to też jest specjalna kontrola, którą chcemy zacząć jak najszybciej mając na świeżo w pamięci to, co się wydarzyło niedawno _ - wyjaśnił Kwiatkowski.

Szef NIK dodał, że prawie ukończona jest kontrola dotycząca przygotowania do wydobywania gazu łupkowego w naszym kraju. Na początku przyszłego roku zostaną przedstawione informacje z nią związane.

- _ Całkiem niedawno zakończyliśmy dwie kontrole. Jedną w obszarze energetyki jądrowej. Tu ocenialiśmy przygotowanie do uruchomienia pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. A drugą dotyczącą sieci przesyłowych, ale nie w zakresie ich bezpieczeństwa, tylko w zakresie realizacji planów inwestycyjnych związanych także z tym, że ta sieć przesyłowa jest jeszcze w Polsce stosunkowo uboga w porównaniu do analogicznych rozwiązań w krajach Europy zachodniej _ - dodał Kwiatkowski.

Krzysztof Kwiatkowski był gościem VIII Forum Energetycznego w Sopocie.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w ustawie śmieciowej? NIK punktuje rząd Wszystkie 27 skontrolowanych przez NIK gmin poprawnie wdrożyło nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi - wynika z raportu.
Pieniądze na rodziny. Sprawdzą wydawanie Rząd wydaje się na ten cel 50 miliardów złotych, a kwota ta jest rozproszona w 50 różnych programach.
NIK skontroluje inwestycje w farmy wiatrowe Kontrole zaplanowano w regionach, w których jest najwięcej takich inwestycji. Są to województwa: dolnośląskie, lubuskie, łódzkie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

Dlaczego terminal LNG? Dlatego, że chcielibyśmy sprawdzić, czy ta inwestycja, którą już kilka lat temu kontrolowaliśmy, jest realizowana prawidłowo. W szczególności jeśli chodzi o czas, jaki był przewidziany na jej przeprowadzenie i terminu jej zakończenia. Bo musimy pamiętać, że Polska ma już podpisany kontrakt na odbiór gazu skroplonego z Kataru i te dostawy mają wkrótce przypłynąć do Polski. Trzeba sprawdzić, czy będziemy je w stanie odebrać.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)