Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
broń chemiczna w syrii
17.10.2013 11:50

Kontrola OPCW w Syrii. Inspektorzy nie są bezpieczni?

W pobliżu hotelu, w którym mieszkają inspektorzy, już kilkukrotnie dochodziło do ataków moździerzowych. Przedstawiciel OPCW mówi, że taka sytuacja budzi niepokój.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ostatnio w stolicy Syrii doszło do serii eksplozji w pobliżu hotelu, w którym przebywają inspektorzy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Jednak przedstawiciele OPCW podkreślili, że nie mają dowodów na to, że to oni są celem ataków.

Doradca polityczny OPCW Malik Ellahi poinformował, że doszło wczoraj do ataku moździerzowego w okolicach hotelu, w którym mieszkają inspektorzy. Podkreślił, że do podobnych incydentów dochodziło także 12 października. Wtedy oprócz ataku przy użyciu moździerzy w pobliżu hotelu wybuchły samochody-pułapki. Zdaniem przedstawiciela OPCW taka sytuacja negatywnie wpływa na pracę inspektorów i budzi ich niepokój.

Malik Ellahi poinformował także, że inspektorom udaje się kontynuować misję związaną z likwidacją syryjskiego arsenału broni chemicznej. _ - Mamy prawie połowę prac kontrolnych za sobą _ - podkreślił przedstawiciel OPCW.

OPCW otrzymała w tym roku Pokojową Nagrodę Nobla. W ramach wynegocjowanego w połowie września przez szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Rosji porozumienia, które zatwierdziła potem Rada Bezpieczeństwa ONZ, Syria postanowiła przystąpić do OPCW i przekazała swą broń chemiczną pod kontrolę tej organizacji.

Mająca siedzibę w Hadze OPCW jest organem wykonawczym Konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku.

OPCW jest drugą - po Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - nagrodzoną Noblem organizacją powołaną do walki z rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Walki w Syrii. Rebelianci zaatakowali więzienie Za szturmem stali dżihadyści ze związanego z Al-Kaidą Frontu Al-Nosra - donosi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
W Syrii zezwolili na jedzenie zakazanego mięsa Edykt dotyczy mieszkańców rolniczego pasa wokół Damaszku, Guty.
USA i Rosja chwalą starania Syrii Według międzynarodowych inspektorów wczoraj zniszczona została pierwsza partia głowic, wyrzutni i zestawów do przygotowywania pocisków przenoszących trujące substancje.
Tagi: broń chemiczna w syrii, opcw, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz