Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konkurs na prezesa NFZ. Zakończono rozmowy

0
Podziel się:

Pięciu z 15 kandydatów na stanowisko prezesa NFZ nie spełniło wymogów formalnych. Komisja konkursowa wysłuchała dziś pozostałych dziesięć osób.

Konkurs na prezesa NFZ. Zakończono rozmowy
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))

Komisja w najbliższych dniach rekomenduje ministrowi zdrowia trzech kandydatów, z których on wybierze jednego i swoją propozycję zgłosi premierowi, który powołuje szefa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł powiedział, że kandyduje na stanowisko szefa funduszu. - _ Traktuję kandydowanie na to stanowisko jako wyzwanie zawodowe i okazję do służby Polsce _ - podkreślił. Nie ujawnił szczegółów rozmowy z komisją konkursową.

Szef resortu Bartosz Arłukowicz wczoraj zapowiedział, że MZ chce sprawnie przeprowadzić wszystkie procedury związane z konkursem. Z terminem wyboru prezesa minister wiąże zajęcie się kwestią zmiany umów między lekarzami a NFZ na wypisywanie recept na leki refundowane. Lekarze od 1 lipca zapowiadają protesty, jeśli regulujące to zarządzenie prezesa NFZ nie zostanie zmienione. Sprzeciwiają się wzorowi umowy (opracowanymi przez b. prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza), który zawiera kary za błędnie wypisane recepty.

Swoje kandydatury na stanowisko prezesa NFZ zgłosiło 15 osób. MZ nie ujawnia ich nazwisk. Według medialnych spekulacji jednym z kandydatów jest obecna wiceminister zdrowia Agnieszka Pachciarz. Wymieniani byli też dyrektorzy oddziałów regionalnych NFZ.

Jak zapisano w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prezesa NFZ powołuje premier, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, na wniosek ministra zdrowia, po zasięgnięciu opinii Rady NFZ.

Informacja o naborze na stanowisko prezesa NFZ ogłaszana jest przez umieszczenie ogłoszenia w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie funduszu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej NFZ i Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nabór na stanowisko prezesa NFZ przeprowadza zespół, powołany przez ministra zdrowia, liczący co najmniej trzy osoby. Oceniane jest doświadczenie zawodowe kandydata, wiedza niezbędna do wykonywania zadań oraz kompetencje kierownicze. Zespół wyłania nie więcej niż trzech kandydatów, których przedstawia ministrowi zdrowia, a on zgłasza swoją propozycję premierowi.

Stanowisko prezesa NFZ może zajmować osoba z wykształceniem wyższym magisterskim lub równorzędnym w zakresie prawa, ekonomii, medycyny, organizacji ochrony zdrowia lub zarządzania; która jest obywatelem polskim; korzysta z pełni praw publicznych; nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe; posiada kompetencje kierownicze; posiada co najmniej sześcioletni staż pracy, w tym co najmniej trzyletni staż pracy na stanowisku kierowniczym; ma wiedzę z zakresu spraw należących do właściwości Funduszu.

Premier Donald Tusk na początku czerwca odwołał Jacka Paszkiewicza ze stanowiska prezesa NFZ. Wnioskował o to minister zdrowia. Wniosek pozytywnie zaopiniowało siedmiu członków Rady NFZ; jeden był przeciw. Do czasu powołania nowego prezesa Funduszu jego obowiązki pełni dotychczasowy zastępca Zbigniew Teter.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą się bić o pracę w NFZ? Zarobki są spore Niemal dwadzieścia tysięcy złotych miesięcznie - tyle będzie mógł zarobić nowy prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Czeka nas kolejny kryzys? Lekarze apelują o... Chcą interwencji w sprawie umów z NFZ na wypisywanie recept refundowanych. Domagają się wycofania z nich zapisów o karach.
Surowa ocena Arłukowicza. Będą zmiany Minister zdrowia ocenił umowę na wypisywanie recept refundowanych jako złą, która powinna być zmieniona.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)