Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Syrii. ONZ: uchodźcy zagrożają destabilizacją Bliskiego Wschodu

0
Podziel się:

Przed takim scenariuszem przestrzega Komisarz ONZ do spraw Uchodźców Antonio Guterres.

Konflikt w Syrii. ONZ: uchodźcy zagrożają destabilizacją Bliskiego Wschodu
(Eric Bridiers/public domain)

Kryzys związany z nasilającym się napływem uchodźców z pogrążonej w wojnie domowej Syrii zagraża bezpieczeństwu sąsiedniego Libanu i może zdestabilizować region - ostrzegł Wysoki Komisarz ONZ do spraw Uchodźców Antonio Guterres (na zdjęciu).

Taki rozwój sytuacji jest nieunikniony, jeśli darczyńcy nie zapewnią szybko brakujących 70 proc. środków na zapewnienie podstawowych potrzeb syryjskich uchodźców - podkreślił Guterres w oświadczeniu.

Na ten cel potrzeba 3,7 mld dolarów, tymczasem dotąd zebrano zaledwie 1,1 mld. Kwotę tę zrewidowano w górę na podstawie nowych szacunków, z których wynika, że do końca bieżącego roku z Syrii ucieknie co najmniej 3,6 mln osób.

Jeśli nie uda się zebrać koniecznych środków, _ może to oznaczać dramatyczne konsekwencje dla samych uchodźców i stabilności całego regionu, w tym dla bezpieczeństwa Libanu _ - zaznaczył Guterres.

W kwietniu ONZ podawała, że w Libanie przebywa ponad milion zbiegłych z kraju Syryjczyków, a on sam stał się państwem, w którym znajduje się największa liczba uchodźców przypadających na jednego mieszkańca. Uchodźcy kierują się także m.in. do Turcji, Jordanii, Iraku i Egiptu.

Konflikt w Syrii rozpoczął się od pokojowych protestów w marcu 2011 r. przeciwko rządom prezydenta Baszara el-Asada i szybko przekształcił się w zbrojną rebelię.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy przyjmą 10 tys. uchodźców Już teraz w tym kraju przebywa 40 tys. osób, które uciekły z ogarniętego wojną kraju.
Unia zdecydowała. Syryjski bank bez sankcji Nie wykazano, by transakcje obsługiwane przez bank niosły za sobą szczególnie wysokie ryzyko, iż pieniądze pochodziły od syryjskiego reżimu.
Szuakli broni chemicznej, zostali porwani? Członkowie misji Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej podróżowali dwoma samochodami w prowincji Hama, kiedy zostali zaatakowani przez terrorystów - poinformowało syryjskie MSZ. OPCW dementuje.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)