Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. OBserwatorzy szukający broni chemicznej zostali porwani?

0
Podziel się:

Członkowie misji Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej podróżowali dwoma samochodami w prowincji Hama, kiedy zostali zaatakowani przez terrorystów - poinformowało syryjskie MSZ. OPCW dementuje.

Wojna w Syrii. OBserwatorzy szukający broni chemicznej zostali porwani?
(PAP/EPA/STR)

Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), nadzorująca wywóz i likwidację syryjskiej broni chemicznej, zdementowała informacje o uprowadzeniu inspektorów przez rebeliantów. OPCW przyznała, że inspektorzy zostali zaatakowani, ale według niej są bezpieczni.

[aktualizacja godzina 13:03]

Rebelianci uprowadzili w centrum Syrii sześciu inspektorów misji Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), nadzorującej proces wywozu i likwidacji arsenału chemicznego w tym kraju, oraz ich pięciu syryjskich kierowców - poinformowało wcześniej MSZ.

W komunikacie sprecyzowano, że członkowie misji OPCW badający doniesienia o atakach z użyciem chloru w Syrii podróżowali dwoma samochodami w prowincji Hama, kiedy zostali zaatakowani przez _ terrorystów _.

MSZ obwiniło o porwanie rebeliantów chcących obalić syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Resort dyplomacji oskarżył ich o dokonywanie _ przestępstw terrorystycznych _ przeciwko personelowi ONZ i OPCW.

Syryjska opozycja oskarżyła siły Asada o kilkakrotne przeprowadzenie ataków z użyciem chloru w ostatnich miesiącach. Władze odrzucają te oskarżenia.

Chlor nie jest obecnie uznawany za gaz bojowy i nie znalazł się w wykazie chemicznych substancji przekazanym przez Syrię, gdy przystępowała ona do konwencji o zakazie broni chemicznej.

W grudniu ubiegłego roku misja ekspertów ONZ ustaliła, że pod Damaszkiem 21 sierpnia 2013 roku doszło do użycia gazów bojowych. Zginęło ponad 1400 ludzi. USA i ich sojusznicy winą za tamten atak obarczyli siły reżimu syryjskiego. Damaszek twierdzi, że ataku dokonali rebelianci.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy wywiozą broń chemiczną z Syrii? - _ Domagamy się od rządu syryjskiego, by zintensyfikował swe wysiłki, abyśmy mogli zakończyć krytyczną fazę tej misji absolutnie tak szybko, jak pozwolą warunki _ - zapowiada ONZ.
Inspektorzy OPCW w Syrii nie są bezpieczni? W pobliżu hotelu, w którym mieszkają inspektorzy, już kilkukrotnie dochodziło do ataków moździerzowych. Przedstawiciel OPCW mówi, że taka sytuacja budzi niepokój.
Wysłannik ONZ się nie sprawdził. Odejdzie Lakhdar Brahimi ustąpi z pełnionej funkcji 31 maja - powiadomił sekretarz generalny ONZ.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)