Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Afganistanie. Karzaj podpisze pakt bezpieczeństwa?

0
Podziel się:

Według Rasmussena decyzję w tej sprawie będzie musiał podjąć następca Karzaja - zwycięzca wyborów prezydenckich wyznaczonych na 5 kwietnia.

Konflikt w Afganistanie. Karzaj podpisze pakt bezpieczeństwa?
(AP/Fotolink/East News)

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył wczoraj, że prezydent Afganistanu Hamid Karzaj raczej nie podpisze paktu bezpieczeństwa, który umożliwiłby pozostanie w jego kraju wojsk USA po 2014 roku.

Według Rasmussena decyzję w tej sprawie będzie musiał podjąć następca Karzaja - zwycięzca wyborów prezydenckich wyznaczonych na 5 kwietnia. W wyborach tych Karzaj nie może już startować, gdyż afgańska konstytucja zabrania mu ubiegania się o kolejną kadencję.

_ Myślę, że to nowy prezydent (Afganistanu) podpisze _ pakt bezpieczeństwa - powiedział szef NATO dziennikarzom podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Pakt ma być podstawą prawną dla utrzymania militarnej obecności USA w Afganistanie po wycofaniu się z końcem 2014 roku podległych NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). Prezydent Karzaj nie chce podpisać paktu bez gwarancji dotyczących m.in. rozpoczęcia negocjacji pokojowych z talibami.

Obecnie w Afganistanie przebywa pod dowództwem NATO 57 tys. zagranicznych żołnierzy, spośród których dwie trzecie stanowią Amerykanie. Oczekuje się, że po 2014 roku pozostanie ich 8-12 tys.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowa siedziba NATO będzie znacznie droższa Budowa nowej siedziby NATO w Brukseli prawdopodobnie potrwa dłużej niż planowano.
Szef NATO wzywa Ukronę do dialogu Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen potępił eskalację przemocy na Ukrainie.
Amerykanie w Afganistanie. Jak długo? USA w przyszłym roku muszą wycofać z Afganistanu 35-50 tys. żołnierzy, a z decyzją o wycofaniu reszty oddziałów można zdaniem ekspertów poczekać nawet do lata.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)