Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt o Kaszmir: Narendra Modi udał się w pierwszą wizytę

0
Podziel się:

Kaszmirscy separatyści domagają się niepodległości, bądź przyłączenia do Pakistanu. Wyrazem antyindyjskich nastrojów są częste protesty uliczne.

Zamieszki w Kaszmirze
Zamieszki w Kaszmirze (PAP/EPA)

Separatyści, uważający Kaszmir za terytorium pod indyjską okupacją, zorganizowali protesty. Pozamykane są sklepy i szkoły.

W indyjskiej części Kaszmiru premier otworzył linię kolejową i elektrownię. Ma także dokonać przeglądu sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa w tym regionie, podzielonym między Indie i Pakistan.

Dżammu i Kaszmir jest jedynym stanem indyjskim, w którym większość stanowią muzułmanie. Modi jest od dawna powiązany z nacjonalistyczną organizacją hinduską, która domaga się odebrania kaszmirskim muzułmanom przysługującego im formalnie półautonomicznego statusu - zwraca uwagę Reuters.

W Śrinagarze, letniej stolicy stanu Dżammu i Kaszmir, wprowadzono w związku z wizytą premiera godzinę policyjną, żeby zapobiec protestom. Ulice patroluje wojsko i policja. Większość przywódców separatystów osadzono w areszcie domowym lub zatrzymano na posterunkach policji. Nie zezwolono na modły w głównym meczecie Śrinagaru w pierwszy piątek ramadanu. W mniejszych meczetach modły odbywały się bez przeszkód.

Kaszmirscy separatyści domagają się niepodległości, bądź przyłączenia do Pakistanu. Wyrazem antyindyjskich nastrojów są częste protesty uliczne.

Między Indiami a Pakistanem - mocarstwami atomowymi - spór o Kaszmir trwa od 1947 roku; w tym czasie doszło między nimi do trzech wojen. Indie zarządzają południową częścią Kaszmiru, a Pakistan północną.

Od 1989 roku w części indyjskiej - stanie Dżammu i Kaszmir - trwa powstanie separatystów muzułmańskich, w którym życie straciły dziesiątki tysięcy ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie przełom w sprawie Kaszmiru? Premier Indii Manmohan Singh i szef rządu Pakistanu Nawaz Sharif rozmawiali przez ponad 60 minut w jednym z nowojorskich hoteli. Oba kraje roszczą sobie prawa do Kaszmiru.
Indie oskarżają Pakistan. To pierwszy raz Indie po raz pierwszy bezpośrednio oskarżyły armię Pakistanu o udział we wtorkowej zasadzce w Kaszmirze, w której zginęło pięciu żołnierzy indyjskich.
Kryzys na Ukrainie. Powrót do rozmów będzie ciężki? Merkel apeluje o dalsze negocjacje. Miedwiediew stwierdził, że może to być ciężkie, bo Poroszenko nie przedłużył rozejmu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)