Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Krymie. "Ukraina stoi na progu wojny z Rosją"

0
Podziel się:

Według ukraińskich wojskowych na Krymie zbierają się rosyjscy żołnierze. Ma być ich już ponad 20 tysięcy.

Wiceszef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Mychajło Kowal przekonuje, że Ukrainie grozi wojskowa agresja rosyjska. Prowadzone rozmowy między Moskwą, Kijowem, OBWE i państwami Unii Europejskiej na razie nie przynoszą rezultatu.

- _ Najwięcej żołnierzy jest na zajętym przez Rosjan Krymie, 22 tysiące, ale na pozostałej części granicy od północy: Czernihowa do południa: Nowoazowska też są rosyjskie jednostki _- powiedział Kowal.

Wczoraj ukraińskie władze oświadczyły, że ukraiński samolot An-26 został zestrzelony z terytorium Rosji. Moskwa wspiera separatystów bronią, w tym ciężkim sprzętem wojskowym, jak czołgi, transportery opancerzone i wyrzutnie Grad.

Dzisiaj ma się odbyć wideokonferencja przedstawicieli tak zwanej _ grupy kontaktowej _, czyli Ukrainy, Rosji i OBWE, a zaraz po tym ma dojść do ich spotkania. Wczoraj przeprowadzono telefoniczną rozmowę reprezentantów Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji.

W komunikacie wydanym przez niemiecki MSZ czytamy, że uczestnicy rozmowy wezwali do przestrzegania porozumienia zawartego w Berlinie na początku lipca. Zakłada ono, że wszystkie strony ukraińskiego konfliktu będą dążyć do zawieszenia broni. Podczas wczorajszych rozmów ustalono też, że tak zwana grupa kontaktowa, czyli przedstawiciele Rosji, Ukrainy i OBWE mają osobiście spotkać się z separatystami.

Wszystkie strony opowiedziały się za ogłoszeniem zawieszenia broni. Moskwa miałaby wykorzystać swój wpływ na separatystów, aby ci też przestrzegali pokoju. Według wstępnych planów również ma zostać rozszerzona misja OBWE, która kontrolowałaby granicę ukraińsko - rosyjską.

USA oskarżają Rosjan o udostępnianie separatystom sprzętu

Stany Zjednoczone oskarżyły Moskwę o dostarczanie prosyjskim separatystom sprzętu wojskowego. Waszyngton twierdzi również, że Rosja przegrupowuje swoje siły wojskowe wzdłuż wschodniej ukraińskiej granicy.

Amerykański Departament Stanu utrzymuje, że prorosyjskim separatystom dostarczane są czołgi oraz wyrzutnie rakietowe. Według Waszyngtonu Kreml nie przedstawił żadnego dowodu na to, że pokojowymi środkami dąży do rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Rosja przy granicy gromadzi znaczne ilości sprzętu wojskowego, w tym pojazdy opancerzone oraz samych żołnierzy. Amerykańscy wojskowi twierdzą, że część tego sprzętu została przerzucona na Ukrainę. Moskwa w regionie tym wzmacnia również swój system obronny poprzez przegrupowanie wojska. Waszyngton, wraz ze europejskimi sojusznikami wzywa ponadto Kreml do natychmiastowego wstrzymania wsparcia dla separatystów i uwolnienia wszystkich przetrzymywanych zakładników.

Czytaj więcej w Money.pl
Trwają walki na Ukrainie. Są ofiary i ranni Resort poinformował, że ostatniej nocy siły antyterrorystyczne Ukrainy były kilkakrotnie ostrzeliwane przez bojowników, jednak ich ataki zostały odparte.
Masowo proszą o azyl. Rosja nie odmówi Ponad 90 procent uchodźców to kobiety i dzieci.
Rosja gotowa zbombardować ukraińską armię -_ Nasza cierpliwość ma swoje granice _ - cytuje kremlowskie źródła Kommiersant.
Naftohaz wstrzymuje dostawy gazu dla Kijowa Z powodu niepłacenia rachunków ukraiński koncern energetyczny Naftohaz wstrzymał dostawy gazu ziemnego dla komunalnych ciepłowni w Kijowie i innych dużych miastach Ukrainy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)