Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Rosja nie powinna się izolować - twierdzi John Kerry

0
Podziel się:

Jego zdaniem Moskwa może odbudować zaufanie wycofując swe poparcie dla separatystów na wschodzie Ukrainy.

Konflikt na Ukrainie. Rosja nie powinna się izolować - twierdzi John Kerry
(AP/Fotolink/East News)
bEKpJxnp

_ - Stany Zjednoczone i kraje, które popierają suwerenność Ukrainy, nie szukają konfrontacji. Nie mamy ani zamiaru ani ochoty widzieć, jak Rosja izoluje się przez własne działania _ - powiedział Kerry podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw OBWE w Bazylei.

_ - Jesteśmy przekonani, że Moskwa może odbudować zaufanie i dobre relacje, jeśli pomoże uspokoić wzburzone wody, jeśli teraz podejmie kroki, by wdrożyć porozumienie z Mińska _ - dodał Kerry.

Rosja powinna przestrzegać porozumienia z Mińska, ale też _ wycofać rosyjską broń i bojowników ze wschodu Ukrainy _, wykorzystać swe wpływy, by separatyści uwolnili wszystkich jeńców i umożliwić misji OBWE w większym niż dotychczas stopniu nadzorowanie rosyjsko-ukraińskich przejść granicznych w strefie konfliktu.

bEKpJxnr

_ - Nikt nie wychodzi zwycięsko z tej konfrontacji _ - podkreślił szef amerykańskie dyplomacji. Ubolewał, że Rosja wciąż _ dostarcza nową broń i wsparcie uzbrojonym separatystom _, naruszając swoje międzynarodowe zobowiązania.

Moskwa nie przestrzega _ porozumienia, które wynegocjowała i podpisała _ - dodał Kerry, nawiązując do umowy z Mińska, która we wrześniu umożliwiła wprowadzenie kruchego zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.

_ - Szkodzi to jej (Moskwy) wiarygodności, a rosyjscy obywatele muszą płacić za to cenę gospodarczą i ludzką _ - dodał. _ Setki rosyjskich żołnierzy walczyło i zginęło w kraju, w którym nie mają prawa przebywać _ - zaznaczył Kerry. _ Społeczność międzynarodowa jednomyślnie potępia akty przemocy, które wywołały tyle niepotrzebnego cierpienia na Ukrainie. Ale przemoc trwa _ - dodał sekretarz stanu USA.

Rotacyjny przewodniczący OBWE, prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter, oświadczył, że mimo podziałów w Europie w sprawie sytuacji na Ukrainie OBWE powinno nadal być platformą dla dyskusji na ten temat. Jego zdaniem obowiązkiem przywódców jest upewnienie się, że 25 lat po upadku muru berlińskiego Europa znów nie będzie podzielona.

bEKpJxnx

Burkhalter sytuację na Ukrainie nazwał _ kruchą _ i zaapelował do krajów członkowskich OBWE, by w pełni popierały inicjatywy Organizacji mające na celu unormowanie sytuacji na Ukrainie. Dodał, że Szwajcaria przeznaczy 1,7 mln euro na misję obserwacyjną OBWE.

Czytaj więcej w Money.pl
"Oni łamią swoje obietnice" John Kerry... Memorandum przewidujące m.in. zawieszenie broni oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy podpisali 20 września w Mińsku uczestnicy grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE.
Putin: w sprawie Ukrainy Zachód zagrał cynicznie _ - Ukraińcy to nasz bratni naród, ale Krym i Sewastopol już na zawsze pozostaną rosyjskie _ - zapowiedział gospodarz Kremla w przemówieniu.
John Kerry spotka się z Siergiejem Ławrowem Okazją jest dwudniowy szczyt szefów dyplomacji OBWE.
bEKpJxnS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)