Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Konflikt między Rosją i Ukrainą zaostrza się

0
Podziel się:

Rzecznik Putina podkreślił, że taki stan rzeczy nie sprzyja realizacji porozumień mińskich i dalszemu poszukiwaniu rozwiązania konfliktu.

Konflikt między Rosją i Ukrainą zaostrza się
(RIA Novosti/East News)
bEKWoGIB

Kreml wyraził _ skrajne zaniepokojenie _ z powodu - jak ujął to sekretarz prasowy prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow (na zdjęciu) - wznowienia przez wojska ukraińskie na wschodzie Ukrainy _ działań wojennych na pełną skalę _.

Pieskow, którego wypowiedź przytacza państwowa agencja RIA-Nowosti, oznajmił, że Rosja jest _ skrajne zaniepokojona z powodu tego, że w Doniecku wznowiono działania wojenne na pełną skalę, prowadzony jest ostrzał dzielnic mieszkalnych w tym mieście _.

Rzecznik Putina podkreślił, że _ taki stan rzeczy nie sprzyja realizacji porozumień mińskich i dalszemu poszukiwaniu rozwiązania (konfliktu) _.

bEKWoGID

Wcześniej doradca prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, Jurij Biriukow, poinformował, że wojska ukraińskie zgrupowane na zachód od Doniecka otrzymały rozkaz otwarcia ognia na pozycje prorosyjskich separatystów z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL).

Może to oznaczać, że siły rządowe, które twierdziły dotychczas, że jedynie bronią się przed atakami separatystów, przestały przestrzegać porozumienia o wstrzymaniu ognia i przechodzą do ofensywy.

Cytowany przez RIA-Nowosti przywódca DRL Ołeksandr Zacharczenko oświadczył, że Kijów próbuje rozpętać nową wojnę i wziąć rewanż za ciężką porażkę militarną doznaną w 2014 roku. Według Zacharczenki Kijów wykorzystał rozejm do przegrupowania swoich sił w Donbasie i ściągnięcia tam ciężkiej broni.

W miniony poniedziałek, podejmując w Moskwie ministra spraw zagranicznych Łotwy Edgarsa Rinkeviczsa, którego kraj sprawuje w tym półroczu rotacyjne przewodnictwo UE, szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow oznajmił, że jego kraj jest w posiadaniu danych, świadczących o tym, że władze w Kijowie mogą podjąć kolejną próbę rozwiązania kryzysu na wschodzie kraju przy użyciu siły.

bEKWoGIJ

Rosyjski minister ostrzegł wówczas, że doprowadzi to do katastrofy. Wyraził też nadzieję, że kraje zachodnie nie pozwolą _ partii wojny _ w Kijowie zburzyć _ kruchych nadziei _ na pokój, jakie dają porozumienia z Mińska.

Powołując się na źródła w MSZ Rosji, dziennik _ Kommiersant _ w sobotę wyjaśnił, że pod określeniem _ partia wojny _ w Moskwie ma się na myśli _ USA i kilku aktywnie popieranych przez nie ukraińskich polityków, przede wszystkim premiera Arsenija Jaceniuka _.

_ - Gdy tylko na Ukrainie pojawia się realna szansa na polityczne uregulowanie, natychmiast włącza się tandem Jaceniuk-Biden i inni przedstawiciele "partii wojny", zainteresowani siłowym rozwiązaniem problemu _ - cytuje moskiewska gazeta jedego ze swoich rozmówców w rosyjskim MSZ. _ Kommiersant _ odnotowuje, że wiceprezydent USA Joe Biden i Jaceniuk w środę odbyli rozmowę telefoniczną.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja gotowa zbombardować ukraińską armię -_ Nasza cierpliwość ma swoje granice _ - cytuje kremlowskie źródła Kommiersant.
Wybory na Ukrainie. Kreml komentuje wyniki Rzecznik Kremla uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy uważa wybory prezydenckie na Ukrainie za uczciwe i sprawiedliwe.
Ukraina nie wpuściła samolotu z Rosji _ - Do Kiszyniowa będziemy lecieć 4,5 godziny, przez Bułgarię i Rumunię. Ukraina nie przepuszcza nas przez swoją przestrzeń powietrzną - _ napisał wicepremier Rosji na Twitterze.
bEKWoGJe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)