Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski: dialog polsko-żydowski jednym z sukcesów polskiej wolności

0
Podziel się:

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin podkreślał, że Polska jest jednym z najbliższych przyjaciół Izraela.

Komorowski: dialog polsko-żydowski jednym z sukcesów polskiej wolności
(PAP/Jacek Turczyk)
bEIMdMjp

We wtorek wieczorem Bronisław i Anna Komorowscy wydali w Pałacu Prezydenckim oficjalny obiad na cześć izraelskiej pary prezydenckiej, przebywającej w Polsce w dwudniową wizytą.

Prezydent Bronisław Komorowski w swym wystąpieniu wyraził zadowolenie z faktu, że wraz z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem mógł we wtorek otworzyć wystawę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. _ Jestem pewien, że Muzeum będzie takim centrum dialogu polsko-żydowskiego na temat przeszłości i naszej tożsamości. Jestem przekonany, że będzie ten dialog prowadził do odnajdywania wspólnych elementów tożsamości polskiej i żydowskiej _ - powiedział Komorowski.

Jego zdaniem nabierająca tempa polsko-izraelska współpraca _ zostanie wzbogacona o wiele innych projektów, ważnych dla przyszłości stosunków polsko-izraelskich _.

bEIMdMjr

Komorowski podkreślił, że Polacy i Żydzi razem przechodzili _ przez jasne i ciemne okresy historii _. _ Dlatego chciałbym jeszcze raz powtórzyć - nie da się zrozumieć historii Polski bez historii Żydów ani losów diaspory żydowskiej bez znajomości dziejów Polski _ - powiedział.

_ Wojna oraz zaplanowana i przeprowadzona przez państwo niemieckie zagłada tragicznie przerwała tysiącletnią ciągłość kultury żydowskiej w Polsce. Żelazna kurtyna, która zapadła w Europie i oddzieliła Polskę od świata sprawiła, że niemal przerwany został także dialog Polaków i Żydów, a państwowy dialog polsko-izraelski też nie mógł się prawidłowo rozwijać _ - mówił prezydent. _ Dlatego jednym z sukcesów polskiej wolności jest otwarcie dialogu, otwarcie siebie nawzajem - i Polaków, i Żydów _ - zaznaczył.

Prezydent zwrócił uwagę, że dla niego osobiście odnowienie dialogu w stosunkach polsko-izraelskich było szczególnie ważne. _ Bo dzięki właśnie temu dialogowi w 2008 roku mogłem także lepiej poznać historię swojej własnej rodziny i los mojego stryja Bronisława, po którym noszę imię. Został on jako 17-latek rozstrzelany na niemiecki rozkaz w Wilnie w 1944 roku za działalność w polskiej zbrojnej konspiracji _ - powiedział Komorowski.

_ Zanim jednak do tego doszło, moja rodzina usiłowała wszelkimi sposobami wydobyć go z więzienia, a pomagali w tym Żydzi z sąsiedniego miasteczka. Prawdopodobnie, bo tego już nikt nie jest w stanie zbadać, pomagał także w zbudowaniu kontaktów na gestapo niemieckie i ojciec obecnego tu Zeeva Barana (konsula honorowego RP w Jerozolimie - PAP), żołnierz polskiej Armii Krajowej w wileńskim getcie. Dopiero 6 lat temu mogłem spotkać rodzinę Eliasza Barana, mogłem zaprzyjaźnić się z Zeevem _ - mówił prezydent. Jak dodał, i ojciec Zeeva Barana, i jego stryj zostali rozstrzelani w tym samym lesie, podwileńskich Ponarach.

bEIMdMjx

Prezydent wzniósł toast za rozwój dialogu i przyjaźni polsko-żydowskiej oraz za to, by za sprawą współpracy _ te wszystkie piękne skojarzenia, jakie niesie ze sobą słowo +Polin+ ponownie powróciło do Polski, do serc żydowskich i polskich _. _ Polin _ w języku hebrajskim oznacza _ tu odpoczniesz _.

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin podkreślił, że w Polsce zostały zapisane wspaniałe rozdziały w historii żydowskiej. Przytoczył słowa, które wypowiedziała jego małżonka po przyjeździe do Polski: _ Spójrz, jesteśmy tak daleko od naszego domu, a jednocześnie jesteśmy aż tak blisko _.

_ Tu rozwijała się kultura żydowska, literatura żydowska, język jidysz, pisma związane z liturgią żydowską. Tu byli i działali mędrcy żydowscy, mędrcy żydowscy z Polski. Polska w naszej historii pozostanie na zawsze, w historii i w naszych sercach. Pozostanie z nami na dobre i na złe, i nie wolno nam zapominać tych dobrych rozdziałów, i również tych złych, szczególnie tych złych _ - mówił prezydent Izraela.

_ Nasza przyszłość jest uzależniona od naszych możliwości co do współpracy między naszymi narodami i państwami. Nie rozwija się kontaktów tylko między przywódcami, prezydentami, ale również między narodami _ - wskazywał.

bEIMdMjy

Podkreślił, że Polska i Izrael mogą się obecnie cieszyć znakomitymi kontaktami politycznymi, wojskowymi i gospodarczymi. Według Riwlina, Polska jest jednym z najbliższych przyjaciół Izraela na świecie.

_ Panie prezydencie, drogi przyjacielu chciałem podziękować panu za wrażliwość, za zaproszenie mnie, byśmy razem mogli otworzyć to Muzeum Historii Żydów w Polsce. Uczyniłem to jako prezydent państwa Izrael bez wahania, zdecydowanie i z dumą. Doceniam tę pańską szczodrość, zaproszenie, duże serce i z utęsknieniem czekam na pańską wizytę w Izraelu _ - zwrócił się Riwlin do Komorowskiego. Prezydent Izraela wzniósł toast za naród polski i Polskę.

W obiedzie udział wzięli m.in. marszałek Sejmu Radosław Sikorski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Samuel Willenberg - ostatni żyjący uczestnik buntu w obozie w Treblince, minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ministrowie w Kancelarii Prezydenta, Halina Szpilman - wdowa po Władysławie Szpilmanie oraz Zeev Baran - konsul honorowy RP w Jerozolimie oraz szef KPRP Jacek Michałowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski i Peres wspólnie o Holokauście Prezydent Komorowski wraz z małżonką przebywa z trzydniową wizytą w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej
Chcą wydalić rosyjskiego dziennikarza. Za co? Rosyjski korespondent Leonid Swiridow, któremu MSZ odebrało akredytację, może zostać wydalony z Polski.
Ten konflikt wzmocnił więzi w NATO _ Konflikt rosyjsko-ukraiński pokazał nowe wyzwania, ale też zacieśnił więzi między sojusznikami i potwierdził znaczenie NATO dla bezpieczeństwa _.
bEIMdMjS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)