Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
farc
20.12.2014 12:09

Kolumbia: Atak kilka godzin przed zawieszeniem broni

Prezydent Juan Manuel Santos Calderon odrzucił wcześniejszy apel rebeliantów o dwustronne zawieszenie broni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia.org/CC-PD 1.0/Angel paez/)

Jednostronne i bezterminowe zawieszenie broni zostało ogłoszone przez rebeliantów z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). W dzisiejszej zasadzce zginęło pięciu żołnierzy. Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos Calderon potępił atak.

Juan Manuel Santos Calderon odrzucił wcześniejszy apel rebeliantów o dwustronne zawieszenie broni ostrzegając, że mogłoby to dać partyzantce czas i możliwość dozbrojenia się. Jak twierdzi armia, rebelianci z FARC zaatakowali wojskowy patrol na zachodzie kraju.

Od listopada 2012 r. przedstawiciele FARC negocjują z rządem w stolicy Kuby, Hawanie, warunki zakończenia trwającej od przeszło pół wieku wojny domowej. Pochłonęła ona już ponad 220 tys. ofiar śmiertelnych, w większości cywilów. Rozmowy nie doprowadziły na razie do wprowadzenia długotrwałego zawieszenia broni w Kolumbii.

FARC to najstarsza i największa kolumbijska grupa partyzancka, która została utworzona w 1964 r., pierwotnie jako zbrojne skrzydło Kolumbijskiej Partii Komunistycznej. Jest to najdłużej działająca lewicowa partyzantka w Ameryce Łacińskiej.

Wiele państw uważa to zbrojne ugrupowanie za organizację terrorystyczną. FARC utrzymuje się m.in. z porwań dla okupu i handlu narkotykami. Według władz w Bogocie FARC liczy obecnie mniej niż 8 tys. bojowników, w porównaniu z 20 tys. w czasach świetności w latach 90.

Ogłoszenie w środę przez FARC jednostronnego zawieszenia broni z zadowoleniem przyjęła ONZ i Unia Europejska - przypomniał portal BBC News.

Czytaj więcej w Money.pl
Trwa ofensywa przeciwko rebeliantom Kolumbijska armia atakuje, mimo trwających negocjacji.
Samolot rozbił się w dżungli. Są ofiary Jak poinformował szef kolumbijskiego urzędu lotnictwa cywilnego pułkownik Juan Carlos Rocha, maszyna leciała z miasta Araracuara do Florencii.
Gospodarze mundialu w półfinale. Brazylia - Kolumbia 2:1 To był najlepszy występ Canarinhos na tych mistrzostwach świata, ale o wynik drżeć musieli do ostatniej chwili.
Tagi: farc, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz