Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa smoleńska
16.04.2013 12:05

Katastrofa smoleńska. Antoni Macierewicz jednak kłamał

Prokuratura już w sobotę powtarzała, że nie ma dowodów, by ktokolwiek przeżył katastrofę smoleńską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Z materiału dowodowego niezbicie wynika, że ciała wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej znaleziono na miejscu zdarzenia, a informacja o odwiezieniu trzech osób do szpitala nie była prawdziwa - podkreśliła Naczelna Prokuratura Wojskowa. Oznacza to, że Antoni Macierewicz minął się z prawdą. *

Prokuratura wojskowa kolejny raz zdementowała wypowiedzi _ w środkach masowego przekazu, jakoby istniały dowody na to, że katastrofę Tu-154M przeżyły trzy osoby _.

_ Kilkudziesięciu przesłuchanych w charakterze świadków obywateli polskich, którzy bezpośrednio po zaistnieniu katastrofy byli na miejscu zdarzenia, zeznało, że na miejscu katastrofy nikogo żywego nie odnaleziono _ - zaznaczył rzecznik prasowy NPW płk Zbigniew Rzepa.

Prokurator zaznaczył, że _ w aktach śledztwa znajdują się zeznania świadków, którzy przekazują pogłoskę o odwiezieniu trzech osób do szpitala _. _ Jednakże świadkowie, w tych samych zeznaniach, jednoznacznie stwierdzają, że informacja ta była natychmiast dementowana zarówno przez polskich przedstawicieli, którzy bezpośrednio po zaistnieniu tej katastrofy znaleźli się na miejscu zdarzenia, jak i funkcjonariuszy strony rosyjskiej _ - wskazał płk Rzepa. Wyjaśnił, że jeżeli chodzi o polskich obywateli, byli to: przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Biura Ochrony Rządu oraz służb dyplomatycznych i konsularnych.

_ Warto w tym miejscu również przypomnieć, że zaraz po katastrofie pogłoski o odwiezieniu trzech osób do szpitala przekazywały również polskie media, które następnie w sposób jednoznaczny je zdementowały _ - dodał prokurator.

Prokuratura już w sobotę powtarzała, że nie ma dowodów, by ktokolwiek przeżył katastrofę smoleńską. Podkreślały to zarówno Prokuratura Generalna, jak i Naczelna Prokuratura Wojskowa.

W zeszłym tygodniu Antoni Macierewicz (PiS), który jest szefem parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, mówił: _ Po blisko trzech latach badań, mogę powiedzieć z olbrzymią dozą pewności, czy prawdopodobieństwa, że relacje o tym, że trzy osoby przeżyły (katastrofę), są wiarygodne _. Powoływał się przy tym na _ trzy niezależne źródła _, z których dwa pochodzą, _ od ludzi, którzy zawodowo zajmują się weryfikacją informacji i nie podają wiadomości niesprawdzonych _.

W sobotę Macierewicz pytany o tę wypowiedź podkreślił, że _ dotyczyła ona relacji, jakie istnieją na temat przebiegu tego tragicznego wydarzenia, a przede wszystkim tego, że prokuratura nie dopełniła swoich obowiązków i niczego nie zbadała _.

Szef SLD Leszek Miller wysłał do Prokuratury Generalnej zawiadomienie dotyczące tych wypowiedzi Macierewicza. _ Jeżeli pan Macierewicz posiada tego typu informacje, to musi się nimi podzielić, bo być może wie coś więcej. Niech zdradzi swoje tajemnice prokuratorowi _ - mówił Miller.

Prokurator Maciej Kujawski z PG powiedział, że zawiadomienie szefa SLD wpłynęło wczoraj i jeszcze w tym tygodniu zostanie przekazane do prokuratury apelacyjnej. Z kolei to prokuratura wyznaczy prokuraturę okręgową bądź rejonową, która przeprowadzi postępowanie sprawdzające w związku z zawiadomieniem.

We wtorek były wiceszef BOR gen. Paweł Bielawny w wydanym oświadczeniu zaprzeczył medialnym spekulacjom i wypowiedziom, jakoby wkrótce po katastrofie _ meldował o trzech rannych w Smoleńsku _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Mówiono mi, że być może mój brat przeżył" 10 kwietnia 2010 roku rano przekonywano mnie, że być może mój brat przeżył, bo przecież trzy osoby przeżyły - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Czy Macierewicz udostępnił raport legalnie? Senator PO Jan Filip Libicki zwrócił się do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o zbadanie, czy poseł PiS Antoni Macierewicz nie naruszył konstytucji.
Donald Tusk prowadził grę z Putinem? _ W tym raporcie zupełną nowością jest materiał, który robi na mnie największe wrażenie, a wiele rzeczy widziałem w służbach specjalnych _.
Tagi: katastrofa smoleńska, smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz