Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja na ukrainie
09.08.2014 18:22

Katastrofa malezyjskiego Boeinga. Eksperci chcą badać miejsce katastrofy

W tym tygodniu premier Holandii Mark Rutte poinformował o zawieszeniu prac misji w miejscu katastrofy ze względu na trwające tam starcia sił ukraińskich z prorosyjskimi separatystami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Szczątki Boeinga 777

Międzynarodowi eksperci z misji poszukiwawczej chcą powrócić w miejsce katastrofy malezyjskiego Boeinga 777 w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie tak szybko, jak tylko będzie to możliwe - oświadczył w Charkowie szef misji Pieter-Jaap Aalbersberg.

W tym tygodniu premier Holandii Mark Rutte poinformował o zawieszeniu prac misji w miejscu katastrofy ze względu na trwające tam starcia sił ukraińskich z prorosyjskimi separatystami.

_ - Mamy nadzieję, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa ustabilizuje się w najbliższym czasie i będziemy mogli przeprowadzić pełną inspekcję tego miejsca i zakończyć naszą misję. Mamy nadzieję, że będziemy mogli tam powrócić, jak tylko stanie się to możliwe _ - powiedział.

Aalbersberg poinformował, że w czasie prac misji w miejscu tragedii pracujący tam specjaliści zebrali dziesięć pojemników z rzeczami osobistymi ofiar. _ Staramy się zebrać te rzeczy, które mogą mieć wartość dla bliskich katastrofy: zabawki, albumy ze zdjęciami, paszporty _ - zaznaczył.

Szef misji przekazał, że w ostatnich dniach nie odleziono wielu szczątków ludzkich. Zwrócił uwagę, że większość z nich zebrano jeszcze przed przyjazdem międzynarodowych ekspertów.

_ To, że nasza ekipa znalazła ich niewiele, oznacza, że praca, której dokonano bezpośrednio po katastrofie była większa, niż przypuszczaliśmy _ - oświadczył.

Aalbersberg powiedział, że dotychczas w Holandii zidentyfikowano ciała 23 osób. _ Ten proces dopiero się rozpoczyna _ - podkreślił.

Samolot linii Malaysia Airlines lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur rozbił się po zestrzeleniu pociskiem rakietowym ziemia-powietrze 17 lipca. W katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga - łącznie 298 osób, w większości obywatele Holandii.

W środę holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV), na prośbę władz ukraińskich kierujący śledztwem w sprawie przyczyn katastrofy, poinformował, że ze względu na utrudniony przez walki dostęp do miejsca wypadku swój wstępny raport opublikuje we wrześniu, a nie - jak planowano - w sierpniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Misja ws. zestrzelonego Boeinga zawieszona W obecnych warunkach kontynuowanie misji nie ma sensu i trzeba zaczekać, aż sytuacja się ustabilizuje - powiedział premier Holandii Mark Rutte.
Strzały na terenie katastrofy boeinga Poszukiwania na miejscu katastrofy samolotu trwały wczoraj tylko 1,5 godziny. Eksperci musieli się wycofać.
Tysiące kwiatów na lotnisku i żałoba narodowa w Holandii Holandia upamiętnia ofiary katastrofy malezyjskiego samolotu. Na lotnisku, skąd wystartował samolot Malaysia Airlines, przybywa kwiatów. To jest też główny temat holenderskich gazet. Wczoraj pierwsza strona jednej z nich ma czarne tło z nagłówkiem "Dzień żałoby narodowej". Katastrofa boeinga to wciąż najważniejszy temat dzienników w kraju, z którego pochodziło prawie 200 ofiar.
Tagi: sytuacja na ukrainie, katastrofa boeinga na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz