Notowania

Przejdź na
costa concordia
13.01.2013 15:37

Katastrofa Costa Concordii. Kapitan Schettino zabrał głos

Wrak statku nadal leży na dnie Morza Tyrreńskiego. Dziś na dnie spoczęła skała, która spowodowała katastrofę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Na włoskiej wyspie Giglio odbyły się dziś uroczystości w pierwszą rocznicę katastrofy statku Costa Concordia, który wpadł na podmorskie skały u jej brzegów i przewrócił się. W ceremonii uczestniczyli krewni 32 ofiar śmiertelnych wypadku z kilku krajów. W tym samym czasie TV RAI nadała wywiad z kapitanem Schettino *

Obchody, w cieniu wciąż leżącego wraku, otworzyła przy dźwięku syren ceremonia opuszczenia na dno Morza Tyrreńskiego skały, która 13 stycznia 2012 roku w chwili zderzenia wbiła się w dno olbrzymiego wycieczkowca. Obrzęd ten obserwowali z pokładu promu bliscy ofiar. Do morza wrzucono wiązanki kwiatów.

Następnie odprawiona została msza w miejscowym kościele, gdzie przed rokiem udzielono gościny setkom rozbitków, którzy w szalupach ratunkowych i wpław dotarli na brzeg.

Włoski minister ochrony środowiska Corrado Clini powiedział w trakcie uroczystości, że _ winni katastrofy zostaną surowo ukarani i nie będzie żadnej wyrozumiałości dla tego, kto popełnił błąd _. _ Po tym, co się stało wszyscy zrozumieliśmy, że lekkomyślność i niekompetencja bywają niekiedy lekceważone, a tymczasem stanowią jedno z największych zagrożeń _ - oświadczył minister.

_ To, jak igrano z tym statkiem jest przesłaniem dla wszystkich: nie można tak żartować _ - oświadczył Clini nie wymieniając z nazwiska kapitana Concordii Francesco Schettino. To jemu prokuratura zarzuciła doprowadzenie do katastrofy i nieumyślne spowodowanie śmierci wielu ludzi w rezultacie lekkomyślnej decyzji o podpłynięciu do wyspy.

Szef prokuratury w pobliskim mieście Grosseto Francesco Verusio, który postawił te zarzuty kapitanowi, wziął udział w uroczystościach na Giglio. Odnosząc się do nieobecności Schettino w dniu rocznicy Verusio wyraził opinię, że gdyby się pojawił byłoby to _ niestosowne _.

Prawdziwym bohaterem obchodów był szef kapitanatu portu w Livorno Gregorio De Falco. W noc katastrofy dowodził on akcją ratunkową po tym, gdy z pokładu uciekł jeszcze w czasie ewakuacji kapitan wycieczkowca.

Kapitan De Falco robiąc wyraźną aluzję do postawy Schettino, który mimo jego apeli nie chciał wrócić na pokład i pomagać ewakuowanym ludziom, przyznał, że _ gdyby wszyscy współpracowali, zrobilibyśmy wszystko lepiej _. Być może można by było także uniknąć ofiar śmiertelnych - dodał.

Do kapitana De Falco podchodzili podczas ceremonii rozbitkowie i krewni ofiar wyrażając uznanie za to, co zrobił. Agencja ANSA przytoczyła słowa, z jakimi zwrócił się do niego mąż Włoszki, której ciała wciąż nie odnaleziono.

_ Dziękuję za to, co pan zrobił. We Włoszech potrzeba takich ludzi, jak pan _ - powiedział Elio Vincenzi. _ Niestety nie udało mi się zrobić wszystkiego, co chciałem _ - odparł De Falco.

Uczestnicy ceremonii spoglądali cały czas na wrak Concordii, leżący u brzegów Giglio. Jego natychmiastowego usunięcia domagają się mieszkańcy wyspy, ekolodzy, lokalne władze i włoskie ministerstwo środowiska. Armator zapewnił, że wycieczkowiec zostanie podniesiony i odtransportowany do końca lata.

Gdy na wyspie trwały rocznicowe uroczystości, włoska telewizja publiczna RAI nadała wywiad z kapitanem Schettino. _ Od 13 stycznia zeszłego roku przez wszystkie dni mojego życia, w sposób ściśle osobisty, będę zawsze odczuwał w sercu coś, co będzie mnie wiązać z tym wydarzeniem i rodzinami ofiar _ - powiedział kapitan.

_ Z bólem według mnie nie należy się obnosić, bo to jest coś, co nosimy w środku _ - dodał Schettino. Wyraził współczucie rodzinom ofiar.

Czytaj więcej w Money.pl
To nagranie pogrąży kapitana Concordii Na dwa tygodnie przed pierwszą rocznicą katastrofy włoskiego statku Costa Concordia, ujawniono nagranie kolejnej telefonicznej rozmowy kapitana Francesco Schettino.
Kapitan Schettino w komedii o rejsie statku Uczestniczył w produkcji komedii _ Witamy na pokładzie _.
Pożar statku armatora Concordii. Są tam Polacy Zgasły silniki i na pokładzie nie ma prądu. Na statku jest ponad 1000 osób.
Tagi: costa concordia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz