Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kanada: Premier zmienia plany. Powodem zamachy

0
Podziel się

Premier Kanady Stephen Harper nie pojedzie w listopadzie do Pekinu na szczyt przywódców państw Azji i Pacyfiku (APEC).

Kanada: Premier zmienia plany. Powodem zamachy
(Federal Government (Germany)/REGIERUNGonline/Steins)
bDTebtkl

Premier Kanady Stephen Harper nie pojedzie w listopadzie do Pekinu na szczyt przywódców państw Azji i Pacyfiku (APEC) w związku z niedawnymi zamachami kanadyjskich ekstremistów - powiadomiła kancelaria premiera.

W przeciągu trzech dni w Kanadzie doszło do dwóch ataków, w których zginęli dwaj żołnierze. W minioną środę uzbrojony napastnik zastrzelił kanadyjskiego żołnierza pełniącego wartę przy National War Memorial, pomniku poświęconym pamięci poległych żołnierzy, w pobliżu budynków parlamentu w Ottawie, następnie wdarł się do parlamentu, gdzie został zastrzelony. Dwa dni wcześniej zamachowiec wjechał samochodem w dwóch żołnierzy, zabijając jednego z nich i raniąc drugiego. Postrzelony przez policję napastnik zmarł w szpitalu. Obaj zamachowcy niedawno przeszli na islam.

Kancelaria premiera poinformowała w poniedziałek, że szef rządu nie pojedzie na szczyt APEC i 11 listopada będzie w kraju, gdzie weźmie udział w Dniu Pamięci - Remembrance Day (dzień pamięci o żołnierzach Commonwealthu poległych w pierwszej wojnie światowej i innych konfliktach zbrojnych).

bDTebtkn

Kanada ma problem z radykalizującymi się młodymi muzułmanami. To zarówno osoby, które postanawiają wyjechać na Bliski Wschód i walczyć tam po stronie tzw. Państwa Islamskiego, jak i ci, którzy próbują dokonać aktów terroru na terenie Kanady. Dwie próby udaremniono w ciągu ostatnich lat. W czerwcu 2006 r. w Toronto zatrzymano 18 osób planujących akcje terrorystyczne w miejscach publicznych. W ub.r. aresztowano mieszkających w Kanadzie Palestyńczyka i tunezyjskiego doktoranta pod zarzutem planowania ataku na pociągi.

Czytaj więcej w Money.pl
Nadchodzi nowa era ataków terrorystycznych? Nie są to ataki będące owocem szerszego spisku, lecz przeprowadzane przez indywidualnych sprawców.
Gubernator generalny Kanady w Polsce David Johnston przyjeżdża do nas w trudnym dla Kanady momencie.
Strzelanina w gmachu parlamentu w Kanadzie Po zaatakowaniu żołnierza, uzbrojony napastnik wbiegł do budynku. Trwa obława, są doniesienia o ofiarach.
bDTebtkO
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)