Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strzelanina w gmachu parlamentu w Kanadzie

0
Podziel się:

Po zaatakowaniu żołnierza, uzbrojony napastnik wbiegł do budynku. Trwa obława, są doniesienia o ofiarach.

Strzelanina w gmachu parlamentu w Kanadzie
(PAP/EPA)

Uzbrojony mężczyzna zastrzelił kanadyjskiego żołnierza w pobliżu parlamentu w Ottawie, a następnie wbiegł do budynku, gdzie wywiązała się strzelanina. Według policji w ataku mogło brać udział nawet trzech napastników. Jeden został zabity.

Aktualizacja: 21:30.

Nikogo nie aresztowano. Rzecznik policji w Ottawie Chuck Benoit powiedział, że napastników mogło być dwóch lub trzech. Setki funkcjonariuszy przeczesują obecnie centrum miasta.

Żołnierz, który wraz z kolegą pełnił wartę przy pomniku wojennym w pobliżu parlamentu, został rano postrzelony przez uzbrojonego, ubranego na czarno mężczyznę z chustą wokół twarzy. Po kilku godzinach policja potwierdziła, że wojskowy zmarł od odniesionych ran. To drugi żołnierz, który stracił życie w ciągu ostatnich trzech dni w Kanadzie.

Po zaatakowaniu żołnierza napastnik wsiadł do służbowego samochodu i podjechał nim pod budynku parlamentu, w miejsce zarezerwowane jedynie dla upoważnionych pojazdów i policji. Następnie do parlamentu wtargnęło od jednego do trzech napastników. Chwilę później słuchać było silny wybuch.

_ - Mężczyzna wbiegł do parlamentu. Gonili go uzbrojeni policjanci, którzy krzyczeli, by wszyscy się ukryli _ - powiedział agencji AFP pracownik parlamentu Marc-Andre Viau. Jego zdaniem wewnątrz oddano ok. 20 strzałów z broni automatycznej. Z kolei według kamerzysty Radio-Canada strzałów było nawet 50.

Minister pracy Jason Kenney poinformował, że w wyniku strzelaniny w parlamencie ranny został ochroniarz. Szpital w Ottawie podał, że po ataku przyjęto dwóch pacjentów, w tym jednego z raną postrzałową. Ich stan jest stabilny.

Gdy napastnik wbiegł do parlamentu, wewnątrz przebywał premier Kanady Stephen Harper. Przemawiał do posłów i senatorów ze swojej Konserwatywnej Partii Kanady. Napastnik przebiegł obok drzwi pomieszczenia, w którym był szef rządu. Premier _ szybko został umieszczony w bezpiecznym miejscu, mimo chwilowej paniki _ - relacjonował senator Pierre-Hugues Boisvenu.

Policja poinformowała też, że podczas wymiany ognia w parlamencie zabiła jednego z napastników.

Przedstawiciel policji Marc Soucy powiedział, że strzały oddano także w centrum handlowym Rideau Centre Mall. Jego zdaniem łącznie odnotowano trzy incydenty - przed pomnikiem, w pobliskim parlamencie i centrum handlowym.

Władze ostrzegły mieszkańców centrum miasta, by nie zbliżali się do okien i dachów.

Na temat strzelaniny w Ottawie Harper rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Barackiem Obamą. Szef rządu odwołał planowane na środę spotkanie z 17-letnią Pakistanką, laureatką Pokojowej Nagrody Nobla Malalą Yousafzai. Miała ona otrzymać honorowe obywatelstwo kanadyjskie. Nastolatka, która domaga się prawa do edukacji dla dziewcząt, została postrzelona przez talibów w 2012 r.

Zobacz także: <a href="https://portal.abczdrowie.pl/relacje">Relacja</a> z centrum Ottawy (CNN, ang):

Kilka godzin przed strzelaniną w pobliżu parlamentu kanadyjskie służby zwiększyły środki bezpieczeństwa i podwyższyły stopień zagrożenia terrorystycznego z _ niskiego _ na _ średni _.

Ma to związek z zapowiedziami dżihadystów, że Kanada będzie jednym z następnych celów ich ataków.

Dwa dni temu mężczyzna podejrzewany o związki z islamskimi radykałami staranował samochodem dwóch wojskowych. Do zdarzenia doszło w pobliżu Montrealu.

Nie wiadomo, czy sprawca ataku miał powiązania z Państwem Islamskim. Kanada wysyła sześć myśliwców w ramach dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji, która wykonuje naloty na pozycje IS w Iraku. Islamiści zapowiedzieli zemstę wszystkim krajom wspierającym te ataki.

Siły powietrzne Kanady i Stanów Zjednoczonych zostały postawione w stan podwyższonej gotowości po strzelaninie w centrum Ottawy. Rzecznik Dowództwa Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej kapitan Jeff Davis odmówił ujawnienia szczegółów.

Jednocześnie, w związku z obawami, że napastnicy z Ottawy mogą być powiązani z ekstremistami, rzecznik zapewnił, iż nie ma sygnałów dotyczących ewentualnego zagrożenia porwaniami samolotów.Biały Dom z kolei poinformował, że prezydent USA Barack Obama i premier Kanady Stephen Harper rozmawiali przez telefon na temat strzelaniny w Ottawie.

Strzelanina w Ottawie może świadczyć o rozszerzaniu się zagrożenia terroryzmem. To opinia szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, generała Stanisława Kozieja, gościa TVP Info, który zastrzegł jednak, że trzeba poczekać na wyjaśnienie wydarzeń. Jego zdaniem, gdyby okazało się, że był to atak terrorystyczny, to świadczyłoby o rozszerzeniu zagrożenia na tak bezpieczne kraje, jak Kanada. _ Byłby to niedobry sygnał _ - podkreślił generał Koziej.

Dodał, że Polska jest w miarę bezpieczna i _ jutro lub za tydzień nic prawdopodobnie nie będzie nam zagrażać, ale już za rok może być inaczej _. Szef BBN-u podkreślił, że bezpieczeństwo jest procesem, a jego poziom zależy od tego, czy nie staniemy w miejscu w tym procesie.

To prawdopodobnie akcja odwetowa za kanadyjski udział w nalotach na pozycje Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii. Tak podłoże strzelaniny w Ottawie widzi Krzysztof Liedel, ekspert do spraw terroryzmu.W Polskim Radiu 24 mówił, że terrorystom może zależeć na zastraszeniu krajów walczących z Państwem Islamskim. _ W tym przypadku terrorystom może zależeć na wywarciu wpływu na władze poszczególnych państw, by wycofały się ze wspierania Stanów Zjednoczonych _ - mówił Krzysztof Liedel.

_ - Podczas strzelaniny w Kanadzie służby zachowały się wzorowo - _uważa Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

W rozmowie z IAR ekspert oceniał działania służb. Zdaniem Grzegorza Cieślaka, zrealizowano perfekcyjnie plany bezpiecznej ewakuacji. Ekspert dodał, że każda grupa wiedziała dokąd ma się udać i pod nadzorem policjantów realizowała opracowane wcześniej koncepcje. Wśród nich wymienił barykadowanie się w sali.

Czytaj więcej w Money.pl
Kanada boi się terrorystów. Planują atak? Kanadyjskie służby wywiadowcze wskazały, iż jeden osobnik lub organizacja w Kanadzie lub za granicą ma zamiar i możliwości przeprowadzenia aktu terrorystycznego na terenie Kanady.
Szczególny transport. Szczepionka na ebolę Kanada rozpoczyna w poniedziałek wysyłkę pierwszych partii szczepionki przeciwko eboli o nazwie VSV-EBOV, które mają dotrzeć do Genewy we wtorek - informuje AFP.
Epidemia eboli. Kanada ma szczepionkę, która... WHO zdecyduje o sposobie dystrybucji szczepionki, która przeszła próby kliniczne w USA.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)