Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cba
10.03.2010 17:24

Kajdanki w użyciu CBA niekonstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny: Kajdanki potrzebne są tylko, gdy np. zatrzymany nie wykonuje poleceń funkcjonariusza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

*Użycie środków przymusu bezpośredniego, np. kajdanek, przez CBA może nastąpić jedynie zgodnie z przesłankami ustawy o Biurze, czyli w przypadku niepodporządkowania się poleceniom funkcjonariusza - orzekł Trybunał Konstytucyjny. *

Tym samym Trybunał uznał za niekonstytucyjny i niezgodny z ustawą o CBA jeden z zapisów rozporządzenia dotyczącego stosowania przez CBA środków przymusu bezpośredniego, który zakwestionował Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zapis ten mówił, że kajdanki i prowadnice stosuje się na polecenie sądu i prokuratura; wobec osób podejrzanych lub oskarżonych o popełnienie przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu albo skazanych za takie przestępstwo.

_ - Zastosowanie kajdanek lub prowadnic może nie być w ogóle potrzebne, jeśli osoba, do której kierowane jest polecenie podporządkowania się, poleceniu temu się podporządkuje _ - uzasadniał sędzia TK Adam Jamróz.

Dodał, że _ niepodporządkowanie się poleceniu funkcjonariusza stanowi podstawową, konieczną przesłankę dla zastosowania wszystkich środków przymusu bezpośredniego, także kajdanek i prowadnic _.

TK podzielił w większości argumenty RPO. Przedstawiciel Rzecznika wskazywał wcześniej, że rozporządzenie ma tylko konkretyzować ustawę o CBA, a nie ją uzupełniać, regulując kwestie pominiete przez ustawodawcę. _ - Zestawienie ustawy z rozporządzeniem nasunęło wątpliwości, czy przepis w rozporządzeniu jest zgodny z zakresem upoważnienia ustawowego _ - mówił przed TK reprezentujący RPO Piotr Sobota.

Zdaniem RPO rozporządzenie mówi o obowiązku *stosowania kajdanek, gdy tymczasem ustawa daje tylko taką *możliwość. Według zapisów ustawy o CBA funkcjonariusze _ mogą stosować fizyczne, techniczne i chemiczne środki przymusu bezpośredniego _ ale _ w przypadku niepodporządkowania się wydanym na podstawie ustaw poleceniom służącym realizacji zadań _.

Jak wskazywał Rzecznik w swym wniosku, ustawa _ nie przewiduje innej możliwości stosowania jakiegokolwiek środka przymusu bezpośredniego niż następcze - jako reakcję na niepodporządkowanie się wydawanym zgodnie z prawem poleceniom funkcjonariuszy _. Ponadto zdaniem RPO ustawa nie przewiduje też, aby decyzja o stosowaniu kajdanek mogła być przeniesiona na inny organ, a rozporządzenie wspomina o prokuratorze lub sądzie.

Tagi: cba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz