Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jarosław Kaczyński ostro: Wybory zostały sfałszowane

1
Podziel się:

Państwo, w którym fałszuje się wybory nie jest państwem demokratycznym - ocenił polityk.

Jarosław Kaczyński ostro: Wybory zostały sfałszowane
(ADAM STEPIEN/REPORTER)

Jarosław Kaczyński stwierdził, że państwo, w którym fałszuje się wybory nie jest państwem demokratycznym. Zapowiedział, że marsz 13 grudnia będzie początkiem wielkiego ruchu kontroli wyborów.

_ - Wybory zostały sfałszowane. Trzeba tylko ustalić dokładnie, w jakim zakresie i kto bezpośrednio za to odpowiada, bo kto jest profitentem widać gołym okiem. (...) Doszło do takiej sytuacji, która w gruncie rzeczy jest zmianą ustroju, bo państwo, gdzie fałszuje się wybory, nie jest już państwem demokratycznym. To początek drogi - mówiąc najkrócej - na Wschód, w sensie politycznym _ - mówił Kaczyński w Radiu Maryja.

Zaznaczył, że zjawisko nieuczciwego liczenia głosów w wyborach miało miejsce już w poprzednich wyborach, ale występowało na mniejszą skalę.

_ - Teraz to bardzo się zaostrzyło i można już mówić o takim przedsięwzięciu, które zupełnie zmieniło kształt sceny politycznej. To już w ramach demokracji się nie mieści. (...) Trzeba bić na alarm i zrobić wszytko, żeby to więcej się nie powtórzyło, żeby polską demokrację uratować _ - podkreślił lider PiS.

Kaczyński zachęcał do udziału w przedsięwzięciach przygotowanych przez PiS w związku z wynikami wyborów samorządowych.

_ - Przygotowujemy marsz na 13 grudnia, tak jak co roku, ale tym razem pod hasłami obywatelskimi, pod hasłami związanymi właśnie z ochroną polskiej demokracji. To będzie obywatelski marsz z różami, który będzie mówił o sprzeciwie wobec wyborów. Im będzie liczniejszy, tym będzie lepiej. Ale później będzie trzeba to - tak jak to było w wypadku walki o Telewizję Trwam - powtarzać w różnych miejscach. Nie wolno dać o tym zapomnieć _ - przekonywał.

Zdaniem prezesa PiS marsz 13 grudnia ma być początkiem _ wielkiego ruchu kontroli wyborów _. PiS - zgodnie z zapowiedziami - rozpoczęło składanie wniosków o unieważnienie wyborów do sejmików województw i przeprowadzenie ich na nowo. Pierwszy wniosek dotyczy woj. lubelskiego. Do końca tygodnia PiS zawnioskuje o unieważnienie wyborów w każdym województwie.

We wtorek klub PiS złożył też w Sejmie projekt ustawy, która miałaby skrócić kadencję nowo wybranych sejmików województw. Jak podała PKW, PiS w skali kraju zdobył 171 mandatów do sejmików wojewódzkich (to drugi po PO wynik), otrzymał jednocześnie największe poparcie procentowe 26,85 proc.; Platforma - 26,36 proc.

Według sondażu IPSOS exit poll przeprowadzonych w dniu wyborów PiS zdobył 31,5 proc. głosów.

Czytaj więcej w Money.pl
"Bo wygrali komuniści", "bo napisałem zbyt gruby X". Do sądów spływają protesty wyborcze W ciągu ostatnich dni pojawiło się już kilkadziesiąt skarg z całego kraju.
Sprawdź czego boją się politycy PO Zapowiedź prezesa PiS zaniepokoiła nie tylko mieszkańców stolicy.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa Dolnośląskiego. Oficjalne dane! Według oficjalnych wyników wyborów podanych przez WKW dzisiaj wieczorem do sejmiku oddano 850 tys. 194 głosy ważne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Polak
3 lata temu
Oczywiście, przecież PiS fałszował każde wybory. Te ostatnie też.