Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe 2014
01.12.2014 13:29

Janusz Piechociński: Te wybory pokazały, że idzie nowe i młode

Zdaniem Piechocińskiego, obecnie nie ma na polskiej scenie politycznej partii, która może rządzić sama i nie zmienią tego wybory parlamentarne w 2015 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kamiński)

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński jest zadowolony z wyników listopadowych wyborów samorządowych. Jego zdaniem, obecnie nie ma na polskiej scenie politycznej partii, która może rządzić sama i nie zmienią tego wybory parlamentarne w 2015 roku.

_ - Trzy duże miasta - Ostrowiec, Skarżysko-Kamienna i Starachowice to kandydaci wsparci przez PSL. PSL ma się z czego cieszyć. Te wybory pokazały, że idzie nowe i młode. To jest jedna z ostatnich kadencji tych wielkich samorządowców z początku transformacji. Dlatego strategia moja w PSL, kreowania i przygotowywania młodego pokolenia do wielu funkcji obywatelskich, sprawdza się _ - powiedział Piechociński dziennikarzom w Warszawie.

Według wicepremiera, aby myśleć strategicznie, jaki może być wynik wyborów prezydenckich i parlamentarnych za niecały rok, trzeba brać wyniki z pierwszej tury wyborów samorządowych.

PO zwyciężyła w ośmiu województwach, PiS w sześciu, a PSL w dwóch. W skali kraju PO uzyskała 179 mandatów, PiS 171, PSL 157, SLD-Lewica Razem 28. Pozostałe komitety zdobyły łącznie 20 mandatów. Procentowo najwięcej głosów oddano na PiS - 26,85 proc., na PO 26,36 proc., PSL uzyskało 23,68 proc., a SLD-Lewica Razem 8,78 proc.

_ - Widać, że w tej chwili nie ma na polskiej scenie politycznej partii, która może rządzić sama i nie ma nadziei, że może rządzić sama nawet po wyborach parlamentarnych _ - zaznaczył Piechociński.

Skarżyskiem-Kamienną, Starachowicami i Ostrowcem Świętokrzyskim, po II turze wyborów samorządowych będą rządzili nowi prezydenci. W dwóch pierwszych miastach, wygrali z urzędującymi włodarzami. Wszyscy startowali z poparciem PSL.

W Skarżysku-Kamiennej wybory wygrał radny miejski dwóch kadencji Konrad Kroenig (bezpartyjny, własny komitet), który zdobył blisko połowę głosów więcej, niż urzędujący od 2006 r. Roman Wojcieszek (bezpartyjny, komitet PiS).

Starachowicami będzie rządził najmłodszy szef lokalnego samorządu w regionie 25-letni Marek Materek (bezpartyjny, własny komitet). Absolwent stosunków międzynarodowych i politologii, pracuje jako asystent regionalny europoseł PO Róży Thun. W kampanii Materka aktywnie wspierał marszałek województwa, szef regionalnego PSL Adam Jarubas.

Prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego został poseł PSL Jarosław Górczyński. W latach 2006-11 pełnił on funkcję wiceprezydenta miasta. Pokonał radnego miejskiego i szefa lokalnych struktur PiS Zbigniewa Dudę - o ponad 3 tys. głosów. Górczyńskiego podczas kampanii wyborczej w Ostrowcu także wspierali rozpoznawalni politycy PSL.

Według nieoficjalnych wyników wyborów, zmieni się także burmistrz Sandomierza. Urzędujący od 2002 r. Jerzy Borowski, przegrał w II turze ze swoim b. zastępcą, Markiem Bronkowskim (popieranym m.in. przez PSL).

Czytaj więcej w Money.pl
To początek końca PO? "Ludzie są zmęczeni" -_ Sam fakt, że w wielu miastach była II tura wyborów samorządowych, a kandydaci PiS uzyskali ponad 30 procent głosów dowodzi, że Platforma politycznie słabnie _- uważa socjolog Maciej Gdula.
Biedroń wygra w Słupsku? Odbiera gratulacje Choć to jeszcze nieoficjalne, dane z 26 na 46 obwodów wskazują na przewagę blisko dwóch tysięcy głosów na korzyść kandydata Twojego Ruchu.
Ewa Kopacz krytykuje opozycję za "złą aurę" Na wieczorze wyborczym w sztabie Hanny Gronkiewicz-Waltz dziękowała za poparcie.
Tagi: wybory samorządowe 2014, janusz piechociński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz