Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory prezydenckie 2015
14.12.2014 17:30

Janusz Palikot prezydentem? Padła ważna deklaracja

To nieprawda, że prezydent jest tylko "strażnikiem żyrandola" - oświadczył lider Twojego Ruchu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot zamierza kandydować w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Dziś zapowiedział, że chce ubiegać się o urząd dla _ aktywnej prezydentury i pozytywnej zmiany _.

_ - Zdecydowałem, się kandydować na urząd prezydenta Rzeczypospolitej, ponieważ Polska potrzebuje aktywnej prezydentury na rzecz pozytywnych zmian. To nieprawda, że prezydent jest tylko "strażnikiem żyrandola" _ - oświadczył Palikot w niedzielę przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

_ - Prezydent, dzięki inicjatywie ustawodawczej, dzięki możliwości weta, może z koalicją rządzącą wypracowywać różnego rodzaju rozwiązania i kompromisy, które mogą spowodować, że setki tysięcy ludzi będą szczęśliwe, że zostaną rozwiązane ich problemy _ - mówił Palikot._ - Właśnie na rzecz takiej aktywnej prezydentury i takiej pozytywnej zmiany chcę kandydować _ - dodał.

Przypomniał, że prezydent jest jedynym politykiem wybieranym w powszechnych i w związku z tym ma szczególny mandat i zobowiązania - spowodować, żeby głos i opinia każdego człowieka w Polsce była ważna, znacząca i brana pod uwagę przez samego prezydenta. _ - Współczesna technika, współczesne technologie dają takie możliwości. Chce, aby przyszły prezydent z tych możliwości technicznych korzystał _ - mówił.

_ - Nie może być tylko tak, że pyta się obywateli wtedy, gdy odbywają się wybory, a kiedy podpisuje się ważne ustawy, tego głosu często już nie słychać _ - podkreślił.

W ocenie Palikota wśród rzeczy do zrobienia w Polsce jest poprawa warunków działalności gospodarczej, bo niewiele tu się poprawiło podczas rządów PO-PSL i urzędowania Bronisława Komorowskiego. _ - Wciąż jest to droga przez mękę, gdzie oprócz samego ryzyka biznesowego trzeba brać opór administracji i niechęć otoczenia, niechęć urzędników. To się musi zmienić, to się może zmienić _ - oświadczył Palikot. _ Zupełnie inaczej jest w większości państw Unii Europejskiej _ - dodał.

W ocenie szef Twojego Ruchu ostatnie wybory samorządowe pokazały, że jest wola społeczna do zmian, większa niż są to dzisiaj skłonni zaakceptować politycy. - _ Zmian, które powodują, że w Polsce zarówno człowiek wierzący, o innej orientacji seksualnej, czy jakichkolwiek innych mniejszościowych poglądach może pełnić najważniejsze funkcje i może być równy _ - podkreślił.

_ - W imieniu tej równości i tych praw każdego człowieka, żeby był równy, chce również kandydować w tych wyborach _ - dodał.

_ - W Polsce bardzo wielu ludzi oczekuje, by Kościół przestał być "szarą eminencję władzy", mającą ogromny niedemokratyczny wpływ na nasze społeczeństwo i na nasza politykę. Także z tego powodu chcę kandydować w wyborach, będąc przekonanym, że być może ten mój głos, moja kandydatura, będzie pewnego rodzaju zobowiązaniem - niezależnie od tego, kto wygra te wybory - aby ten punkt widzenia i ten sposób rozumienia funkcji prezydenta był w Polsce obowiązujący _ - zaznaczył Palikot.

Palikot wygłosił jedynie oświadczenie, nie odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Miller chce, by Ryszard Kalisz kandydował na prezydenta Propozycja nie spotkała się z poparciem całego SLD. _ Chcemy kandydata, który będzie miał poparcie całej lewicy _.
Miller ujawnia 15 propozycji dla prezydenta Wśród nich jest ujednolicenie wyglądu lokali wyborczych. Według tej propozycji, urny znajdowałyby się zawsze w tym samym miejscu, _ nie w kącie _, a kabina wyborcza byłaby _ kabiną _.
Miller boi się o przyszłoroczne wybory Szef SLD zaapelował do prezydenta o spotkanie z przedstawicielami głównych partii politycznych, przedstawicielami PKW i prezesem NIK, aby ocenić stan przygotowań.
Tagi: wybory prezydenckie 2015, janusz palikot, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz