Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miller wskazał Ryszarda Kalisza na kandydata na prezydenta

0
Podziel się:

Propozycja nie spotkała się z poparciem całego SLD. Chcemy kandydata, który będzie miał poparcie całej lewicy.

Leszek Miller
Leszek Miller (PAP/Radek Pietruszka)

Leszek Miller na konwencji partii Sojuszu Lewicy Demokratycznej wskazał na kandydata na prezydenta Ryszarda Kalisza. Nie spotkało się to z akceptacją partii. -_ Większość członków SLD opowiedziało się za tym ,żeby poszukać takiego kandydata, który będzie kandydatem nie tylko naszym, ale całej lewicy. Do tej pory staraliśmy się poruszać we własnym gronie _ - poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej Leszek Miller.

aktualizacja 15:42

- _ Zgłosiłem Ryszarda Kalisza, ale moje koleżanki i koledzy zauważyli, że są inne nazwiska i poprosili, żeby nic ostatecznie nie rozstrzygać. Także dalsze konsultacje będą trwały _ - poinformował dziś Leszek Miller. Dodał, że na przełomie stycznia i lutego odbędzie się kolejna konwencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej, na której zostanie oficjalnie wybrany kandydat na prezydenta. Nie wykluczone, że nie będzie to członek partii.

"Kandydatką powinna być kobieta"

Według byłej europosłanki SLD Joanny Senyszyn, Ryszard Kalisz to zły kandydat, choć jej zdaniem przebiera nogami by wystartować i marzy by wziąć udział w wyborach prezydenckich. _ Jeżeli Sojusz stawia na nowe otwarcie na środowiska lewicowe, to Ryszard Kalisz to jest stare otwarcie _ - stwierdziła Senyszyn.

Wcześniej - jako kandydata - wskazywano byłego europosła SLD Wojciecha Olejniczaka.

Kalisz to były polityk tej partii, w przeszłości m.in. szef Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz minister spraw wewnętrznych i administracji. Wiosną zeszłego roku został wyrzucony z SLD za współpracę z konkurującym z Sojuszem projektem Europa Plus, założonym przez Kwaśniewskiego i Janusza Palikota. Obecnie Kalisz kieruje stowarzyszeniem Dom Wszystkich Polska.

Wcześniej politycy SLD w kontekście kandydata na prezydenta najczęściej wymieniali nazwisko b. szefa tej partii Wojciecha Olejniczaka. Z nieoficjalnych informacji pochodzących z otoczenia Olejniczaka, wynika że odmówił on startu.

Kalisz z kolei pytany w piątek przez dziennikarzy, czy chciałby startować na prezydenta, odparł: _ Nie mówię nie, nie mówię tak, tylko po prostu uważam, że dla równowagi politycznej w Polsce potrzebna jest silna lewica _. _ Jestem osobą, która akurat - jako były szef Kancelarii Prezydenta - na pracy prezydenta się zna _ - dodał wówczas Kalisz.

W wyborach samorządowych, które odbyły się 16 listopada, w głosowaniu do sejmików pierwsze było PiS - 26,85 proc., druga PO - 26,36 proc. PSL z 23,68 proc. głosów zajął trzecie miejsce. Czwarty SLD-Lewica Razem - 8,78 proc.

PO z PSL zyskały niezbędną do rządzenia większość w sejmikach: zachodniopomorskim, pomorskim, opolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, mazowieckim, podlaskim, lubelskim, małopolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim. W sejmiku śląskim PO i PSL będą rządziły z SLD (same mają 22 mandatów na 45). PiS rządzi w sejmiku woj. podkarpackiego.

Inne partie chwalą swoich kandydatów

Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości zatwierdziła kandydaturę Andrzeja Dudy na prezydenta. Nad wyborem kandydatów zastanawiają się też władze Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W radiowej Trójce politycy zastanawiali się nad kształtem przyszłej prezydentury i chwalili swoich kandydatów.Szef klubu poselskiego Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Błaszczak oświadczył, że Duda ma olbrzymią szansę, żeby wejść do drugiej tury wyborów i pokonać Bronisława Komorowskiego.

Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński przyznał, że byłby bardzo zadowolony, gdyby PSL poparło prezydenta Komorowskiego. Dałoby mu to bowiem dodatkowe poparcie, szczególnie na wsi. Grupiński podkreślił jednak, że PSL podejmie w tej sprawie autonomiczną decyzję. Dodał, że Platforma uważa prezydenta Komorowskiego za swojego kandydata, co nie znaczy, że nie będzie on budował szerszego zaplecza politycznego.

Prezydencki doradca Henryk Wujec przypomniał, że Bronisław Komorowski jeszcze nie zdecydował, czy będzie się ubiegał o drugą kadencję. Dodał, że dotychczasowa prezydentura Komorowskiego jest bardzo udana. Jak powiedział Wujec, wstrzelił się on w dziesiątkę w rodzaj prezydentury, jakiej Polacy potrzebują. Komorowski łagodzi bowiem spory i buduje jedność narodu, pełni też rolę lidera państw Europy środkowo-wschodniej. Wujec dodał, że byłoby lepiej, gdyby PiS wystawiło w wyborach znanego polityka, a nie Andrzeja Dudę, którego uznał za _ osobę marginalną _.

Przewodniczący klubu parlamentarnego Sprawiedliwa Polska, Jarosław Gowin, powiedział jednak, że Duda zostanie w prezydenckich szrankach. Podkreślił, że stanowi on alternatywę dla Bronisława Komorowskiego i cieszy się poparciem Polski Razem i Solidarnej Polski.

Barbara Nowacka z Twojego Ruchu poinformowała, że na prezydenta chce kandydować jego lider, Janusz Palikot. Jak powiedziała, partie polityczne wykorzystują kampanię prezydencką do pokazania swojego programu i wzmocnienia liderów. Tak postępuje też Janusz Palikot, który za tydzień będzie rozmawiał z Krajową Radą Polityczną Twojego Ruchu o poparciu jego kandydatury. Wybory prezydenckie odbędą się w maju przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Miller boi się o przyszłoroczne wybory Szef SLD zaapelował do prezydenta o spotkanie z przedstawicielami głównych partii politycznych, przedstawicielami PKW i prezesem NIK, aby ocenić stan przygotowań.
Miller ujawnia 15 propozycji dla prezydenta Wśród nich jest ujednolicenie wyglądu lokali wyborczych. Według tej propozycji, urny znajdowałyby się zawsze w tym samym miejscu, _ nie w kącie _, a kabina wyborcza byłaby _ kabiną _.
_ Doszło do cudów nad urnami wyborczymi _ _ To, co dzieje się ze zliczaniem głosów, jest skandalem _ - mówi Włodzimierz Czarzasty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)