Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janosikowe do zmiany. Nowe przepisy już na jesieni?

0
Podziel się:

Trwają intensywne prace w MF nad projektem, który uwzględniałby wszystkie aspekty wyroku Trybunału Konstytucyjnego - stwierdziła iceminister finansów Hanna Majszczyk.

Janosikowe do zmiany. Nowe przepisy już na jesieni?
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bESvtTXF

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk (na zdj.) pytana była podczas internetowego czatu między innymi o to, kiedy będzie gotowy projekt ustawy dostosowującej regulacje o janosikowym do wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz jakie rozwiązania zaproponuje w nim resort finansów.

_ - Trwają intensywne prace w MF nad projektem, który uwzględniałby wszystkie aspekty wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Będziemy chcieli jak najszybciej przedstawić wyniki tych prac i mamy nadzieję, że uda się uchwalić stosowne przepisy najpóźniej jesienią br. _ - odpowiedziała Majszczyk.

Wskazała, że Ministerstwo Finansów już kilka lat temu przygotowało kilka wariantów zmian przepisów dotyczących janosikowego i przesłało do dyskusji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. _ - Strona samorządowa stwierdziła, że nie jest w stanie uzgodnić wspólnego stanowiska _ - zaznaczyła Majszczyk.

bESvtTXH

Wiceminister pytano także o sens udzielania Mazowszu pożyczki z budżetu państwa na spłatę janosikowego, oraz czy resort finansów chce zarobić na Mazowszu. - _ Wpłaty janosikowego stanowią pulę środków do rozdysponowania na inne jednostki samorządu terytorialnego, które z tego janosikowego korzystają. Pożyczka może umożliwić Mazowszu wywiązanie się z ciążącego na nim obowiązku - oczywiście, o ile Mazowsze spełni warunki do jej uzyskania _ - powiedziała.

Wyjaśniła, że środki na wypłatę janosikowego dla samorządów, będących jego beneficjentami, pochodzą z puli wpłat dokonanych przez płatników janosikowego, a nie z budżetu państwa. Zaznaczyła, że pożyczka z budżetu państwa jest natomiast oprocentowana i nie podlega umorzeniu.

Pytana, co się stanie jeżeli Mazowsze nie spełni warunków do otrzymania pożyczki, Majszczyk odpowiedziała, że nie ma przymusu występowania do ministra finansów o pożyczkę. _ - Płatnik może podejmować inne działania w ramach własnego budżetu, które umożliwią mu wywiązanie się z obowiązków _ - dodała.

Sejmik Województwa Mazowieckiego pod koniec kwietnia podjął uchwałę w sprawie wystąpienia do resortu finansów o długoterminowe pożyczki o łącznej wysokości prawie 400 mln zł. Chodzi o 246 mln zł i 153 mln zł. Pożyczki mają być przeznaczone na finansowanie planowanego deficytu budżetowego woj. mazowieckiego w roku 2014 - będą z nich regulowane wpłaty janosikowego.

bESvtTXN

W poniedziałek marszałek sejmiku województwa mazowieckiego Adam Struzik powiedział dziennikarzom, że województwo mazowieckie wystąpiło do resortu finansów o pożyczkę. Województwo postuluje, by pożyczka była nieoprocentowana. _ Uważam, że to nie jest nasza wina, że musimy ją brać i nie ma żadnego racjonalnego powodu, żeby pożyczając 400 mln zł oddawać 185 mln zł więcej _ - powiedział Struzik.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego 2014 r. samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji (w 2014 r. po raz pierwszy płatnikiem netto jest też woj. dolnośląskie, które ma do zapłacenia 92 mln zł) zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.), województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

W połowie kwietnia Mazowsze miało zapłacić kwietniową transzę janosikowego w wysokości 53,8 mln zł, ale tego nie zrobiło. Wcześniej bowiem konta woj. mazowieckiego zostały zablokowane w celu wyegzekwowania 61 mln zł na pokrycie zaległości w grudniowej racie janosikowego.

W czwartek 15 maja przypadał termin zapłaty kolejnej raty. Rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego Marta Milewska poinformowała PAP, że zamiast 53 mln zł Mazowsze zapłaciło 33,3 mln zł. _ Tym samym powiększyło się zadłużenie województwa z tytułu janosikowego. Obecnie wynosi ok. 180 mln zł _ - wyjaśniła.

bESvtTXO

W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem przestaną one obowiązywać po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Resort finansów uważa, że do czasu zmiany prawa woj. mazowieckie powinno wywiązywać się ze swoich obowiązków i płacić janosikowe.

Czytaj więcej w Money.pl
"Premierze, proszę strzelić tę bramkę!" Komitet domaga się wprowadzenia progów ostrożnościowych. Powyżej pewnego pułapu nie będzie można ściągać janosikowego.
Janosikowe w Sejmie. Na co liczy Mazowsze? PSL chce zapewnić pożyczkę z budżetu państwa. PO uspokaja: nie pozwolimy, by pogrążyło się finansowo.
Nie płaciliśmy janosikowego, ponieważ... Wysokość wpłaty będzie zależała od dochodów samorządu - poinformował dzisiaj w Modlinie marszałek sejmiku województwa mazowieckiego Adam Struzik.
bESvtTYi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)