Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janosikowe po dwóch dużych poprawkach

0
Podziel się:

W efekcie zmiany, które będą obowiązywać tylko w 2015 r. przewidują m.in. zwiększenie dotacji budżetowej dla samorządowców.

Janosikowe po dwóch dużych poprawkach
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Członkowie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej wprowadzili poprawki do rządowego projektu zmian w tej ważnej ustawie. W efekcie zmiany, które będą obowiązywać tylko w 2015 r. przewidują m.in. zwiększenie dotacji budżetowej dla samorządowców.

Podczas poniedziałkowych obrad podkomisji jej członkowie uzgodnili, że bazowym projektem nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego będzie dokument przygotowany przez resort finansów. Wiceprzewodnicząca tej podkomisji i jednocześnie szefowa sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska zaproponowała wprowadzeni do niego poprawek. Zyskały one przychylność pozostałych posłów.

_ To były dwie duże poprawki. Pierwsza dotyczyła okresu obowiązywania ustawy. Miałaby ona obowiązywać tylko w 2015 r., podczas gdy projekt Ministerstwa Finansów zakładał, że zmienione przepisy funkcjonowałyby w 2015 i 2016 r. _ - powiedziała PAP Skowrońska po zakończeniu posiedzenia podkomisji.

_ Druga poprawka była kompleksowa i mówiła o zmianie wskaźnika wpłaty i odnosiła się do górnej granicy dotacji z budżetu państwa. Miałaby ona sięgnąć 268 mln zł _ - mówiła.

Dodała, że dodatkowe środki mają pochodzić z jednej z rezerw celowych zapisanych w budżecie państwa. _ Będą one pochodziły z rezerwy na usuwanie skutków powodzi. Te pieniądze i tak trafiają do samorządów. Gdyby jednak zaszła taka potrzeba, to możemy na ten cel uruchomić też inne rezerwy _ - zaznaczyła.

Poprawka, którą zaproponowała Skowrońska mówi również, że samorządy nie będą musiały przeznaczać dotacji celowej z budżetu wyłącznie na utrzymanie dróg, jak dotychczas, ale również na inwestycje.

Przewodniczący podkomisji nadzwyczajnej i jednocześnie szef sejmowej komisji samorządu Piotr Zgorzelski po zakończeniu posiedzenia poinformował PAP, że _ taka jednoroczna proteza załatwi sprawę doraźnie _.

_ Przed nami jeszcze długa droga dochodzenia do rozwiązania systemowego. Będę wnioskował, aby rozpocząć prace nad nimi w oparciu o projekt poselski, który w moim przekonaniu jest najlepszy i najbardziej odpowiada na orzeczenie TK _ - podkreślił.

We wtorek projektem zmian w janosikowym zająć się mają połączone komisje finansów i samorządu terytorialnego.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie. Aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, samorząd zdecydował się wiosną br. zaciągnąć pożyczkę z budżetu.

W kwietniu MF zajęło konta Mazowsza z niezapłaconą ratą janosikowego w wysokości 60 mln zł. W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia.

W celu naprawy wadliwych przepisów w Sejmie złożono dwa projekty zmian w janosikowym - rządowy i poselski. Zdaniem samorządowców rządowa propozycja zmian, autorstwa resortu finansów, nie wykonywała wyroku TK i była niezgodna z konstytucją.

W minionym tygodniu Zgorzelski wraz z marszałkiem woj. mazowieckiego Adamem Struzikiem wskazywali, że po osobistej interwencji premier Ewy Kopacz projekt zmian w janosikowym autorstwa MF, ma zostać zmieniony tak, aby Mazowsze w przyszłym roku wpłaciło z tego tytułu o 212 mln zł mniej niż według dotychczas obowiązujących przepisów. Ponadto MF miałoby do kwietnia 2015 r. przygotować kompleksowy projekt zmian w janosikowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Sejm zdąży z ustawą i uratuje 3 mld zł dla budżetu? NIK już zapowiedział wnikliwą kontrolę w sprawie opóźnienia jej publikacji.
Większe wydatki na kolej. Sejm zdecydował Zgodnie z nowelą dodatkowe środki dla Funduszu Kolejowego mają pochodzić z wpływów uzyskanych z czasowo podwyższonych stawek opłaty paliwowej.
Przełom w sprawie odwróconej hipoteki? Odwrócony kredyt hipoteczny ma pozwolić właścicielom nieruchomości uzyskiwać pieniądze, bez niebezpieczeństwa utraty nieruchomości.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)