Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przełom w sprawie odwróconej hipoteki?

0
Podziel się:

Odwrócony kredyt hipoteczny ma pozwolić właścicielom nieruchomości uzyskiwać pieniądze, bez niebezpieczeństwa utraty nieruchomości.

Przełom w sprawie odwróconej hipoteki?
(Reporter)

W trzecim i ostatnim dniu posiedzenia Sejmu w bloku głosowań między innymi uchwalenie ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym.

Wszystko wskazuje na to, że Sejm uchwali ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym. Podczas środowej debaty projekt poparły kluby PO, PSL, SLD i Twojego Ruchu. Odwrócony kredyt hipoteczny, to nowy produkt bankowy skierowany głównie do osób starszych.

Rząd przygotował ustawę w odpowiedzi na oferowaną na rynku rentę dożywotnią. Jej otrzymywanie wiązało się od razu z utratą mieszkania. Odwrócony kredyt hipoteczny ma pozwolić właścicielom nieruchomości uzyskiwać środki na bieżące potrzeby, bez niebezpieczeństwa utraty nieruchomości.

Nowe rozwiązania przewidują, że spadkobiercy będą mieli możliwość spłaty zaciągniętego kredytu i zachowania domu, mieszkania lub gruntu. Będą też mogli przenieść prawo własności na bank i uczestniczyć w rozliczeniu umowy kredytowej.

Obecnie funkcjonują już na rynku produkty pozwalające właścicielom nieruchomości odzyskać część zamrożonych w niej pieniędzy bez konieczności szukania nowego lokum. Opierają się one jednak na rencie dożywotniej. W tej opcji fundusz hipoteczny udzielający tego rodzaju świadczenia zostaje nowym właścicielem nieruchomości już w chwili podpisania umowy. Ze względu na relatywnie krótką historię działalności firm świadczących tego rodzaju usługi, spora grupa osób obawia się zawarcia z nimi długoletniej umowy, w której zrzeka się prawa własności do nieruchomości.

W przypadku kredytu z odwróconą hipoteką gwarantem usługi miałyby zostać banki, a sam kredytobiorca mógłby dosyć łatwo wycofać się w późniejszym czasie z zawartej umowy. Także wypłata świadczenia będzie wyglądać inaczej. Sam kredytobiorca będzie mógł podjąć decyzję, czy wypłata będzie jednorazowa, czy też będzie co miesiąc zasilała konto. W odróżnieniu jednak od renty dożywotniej wpłaty będą dokonywane jedynie przez ograniczony okres, do momentu aż świadczenie osiągnie swoją maksymalną wysokość.

Może więc dojść do sytuacji, gdy długowieczna osoba przestanie otrzymywać świadczenia z tego tytułu. Zabezpieczone mają zostać ponadto interesy spadkobierców. Będą mieli oni 12 miesięcy od śmierci kredytobiorcy, by zgłosić swoje ewentualne roszczenia. Jeśli spłacą kredyt zachowają prawo do nieruchomości. Jeśli się na to nie zdecydują, będą musieli przenieść prawo do nieruchomości na kredytodawcę.

Gdy różnica pomiędzy wartością zobowiązania wobec banku a wartością nieruchomości wycenioną przez rzeczoznawcę będzie dodatnia, otrzymają oni tę kwotę.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie więzienie za edukację seksualną? Sejmowe kluby są podzielone niemal po równo w sprawie projektu skierowanego do parlamentu z inicjatywy komitetu _ Stop pedofilii _.
Renta dożywotnia. Rząd kończy prace. Efekty Projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym zakłada, że wypłata tego świadczenia byłaby zabezpieczona hipoteką na nieruchomości świadczeniobiorcy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)