Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Jak pozwać spółkę cywilną? W praktyce to niemożliwe

0
Podziel się:

Jedyna szansa na dochodzenie swoich spraw to batalia z poszczególnymi wspólnikami.

Jak pozwać spółkę cywilną? W praktyce to niemożliwe
(Karolina Misztal/REPORTER)

Kiedy w obrocie gospodarczym firmy nie wywiązują się z postanowień zawartych w umowach, to sprawa często kończy się w sądzie. Nie zawsze jednak jest to możliwe, szczególnie gdy nieuczciwy kontrahentem okazuje się spółka cywilna. Nie ma ona osobowości prawnej, nie może więc być stroną w postępowaniu sądowym. Zobacz, jak domagać się roszczeń w takiej sytuacji.

Spółka cywilna jest jedną z najpopularniejszych form organizacyjno-prawnych w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec ubiegłego roku, w tej formie funkcjonowało ponad 285 tysięcy podmiotów. Więcej było spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jednoosobowych działalności gospodarczych.

Liczba podmiotów gospodarczych ze względu na formę organizacyjno-prawną w grudniu 2014 roku
Forma prawna Liczba podmiotów
Źródło: Główny Urząd Statystyczny
Jednoosobowa działalność gospodarcza 2961239
Spółka cywilna 285448
Spółka jawna 34841
Spółka partnerska 2046
Spółka komandytowa 15652
Spółka komandytowo-akcyjna 5244
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 345135
Spółka akcyjna 10895

Z czego wynika taka popularność spółek cywilnych? Przede wszystkim z łatwości ich utworzenia. To bowiem nic innego, jak zrzeszenie kilku przedsiębiorców. Podpisują oni umowę, na mocy której zobowiązują się do realizacji wspólnego celu gospodarczego. W ten sposób powołują do życia spółkę cywilną, która dzięki temu dysponuje większym kapitałem niż każdy ze wspólników z osobna.

Tak powołany podmiot ma więc większe możliwości finansowe i inwestycyjne, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności.

Spółka cywilna, w odróżnieniu na przykład od spółek handlowych, nie posiada osobowości prawnej. Nie może więc samodzielnie zaciągać zobowiązań, nie ma własnego majątku i nie jest też podmiotem prawa - są nimi tylko pojedynczy wspólnicy.

Pozwiesz tylko wspólnika

Problem pojawia się, gdy przedsiębiorca chce dochodzić swoich praw od nierzetelnego kontrahenta (na przykład pieniędzy z tytułu niezapłaconych faktur), a ten funkcjonuje właśnie w formie spółki cywilnej. Wtedy pozwać nie można firmy jako takiej, ale poszczególnych jej wspólników, którzy za zobowiązania odpowiadają solidarnie.

Sprawę można więc wytoczyć tylko wspólnikom. Powód nie musi jednak pozywać wszystkich. Może wybrać jednego (na przykład tego, z największym majątkiem prywatnym) i to wobec niego skierować roszczenia. Ten z kolei może później domagać się wyrównania od pozostałych wspólników.

Zobacz także w Money.pl, dlaczego firmy zarabiają na opóźnianiu płatności

Czytaj więcej w Money.pl
Wygrana w sądzie? Wtedy nie masz szans Bez poprawnie złożonego pozwu, postepowanie nie tylko nie zakończy się po myśli powoda, ale nawet się nie rozpocznie.
Sprawa w sądzie? Bez tej wiedzy się nie uda Przy składaniu pozwu najważniejszą rzeczą jest, żeby zrobić to we właściwej placówce.
Tak zaoszczędzisz na sprawie w sądzie Opłaty mogą niekiedy wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Zobacz, jak można ich uniknąć.
firma
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)