Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak konflikt na Ukrainie może odbić się na Polsce?

0
Podziel się:

Rok 2015 będzie miał duże znaczenie dla wyjaśnienia sytuacji, w jakiej znaleźli się wschodni sąsiedzi Polski.

Jak konflikt na Ukrainie może odbić się na Polsce?
(AP/FOTOLINK/East News)

_ - Rok 2015 będzie miał duże znaczenie dla wyjaśnienia sytuacji, w jakiej znaleźli się wschodni sąsiedzi Polski _- uważa znawca tej problematyki, doktor Adam Bobryk z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Kluczowa dla wydarzeń na wschodzie będzie próba normalizacji sytuacji na Ukrainie - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej doktor Bobryk. _ - Wyraźnie widać, że obydwie strony konfliktu nie mają siły na jego kontynuowanie i trzeba znaleźć jego rozwiązanie. Kwestia tylko czy znajdzie się wola polityczna do podjęcia niepopularnych decyzji i zawarcia kompromisu _ - ocenił Adam Bobryk. Ekspert dodał, że w przeciwnym razie Ukrainę może dotknąć jeszcze poważniejszy kryzys, który może doprowadzić do wybuchu niepokojów społecznych przeciw nowej władzy.

Mówiąc o Rosji Adam Bobryk ocenił, że o ile tamtejsza gospodarka próbuje radzić sobie z zachodnimi sankcjami, o tyle Kreml nie radzi sobie z paniką rosyjskiego społeczeństwa wobec spadającej wartości rubla i rosnącej inflacji. Dlatego - zdaniem rozmówcy IAR - _ Moskwa musi znaleźć sposób na porozumienie się z zachodem. _

Najbardziej klarowna wydaje się w chwili obecnej sytuacja na Białorusi. Prezydent Aleksandr Łukaszenka dokonał już zmian na kluczowych stanowiskach w państwie odświeżając swój wizerunek - zauważył Adam Bobryk. Dodał, że tradycyjnie zmiany poprzedził szereg niepopularnych decyzji zepchniętych na konto _ starej ekipy _. Wśród nich wymienił objęcie 30-procentowym podatkiem wymian walutowych. Zdaniem Adama Bobryka to właśnie Białoruś może wnieść istotny wkład w uregulowanie stosunków rosyjsko-ukraińskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska misja rozpoznawcza na Ukrainie Zebrane informacje mają być pomocą przy podejmowaniu decyzji o ewakuacji obywateli ukraińskich polskiego pochodzenia z terenów zajętych przez prorosyjskich bojowników.
"2 miliardy pomocy dla Ukrainy to za mało" "To zdecydowanie za mało" - tak 2 miliardy euro pomocy dla Ukrainy komentuje prezes Instytutu Spraw Publicznych Jacek Kucharczyk.
Dary wartości 3 mln złotych dla Ukrainy Długoterminowa żywność, mleko w proszku i odzywki dla dzieci oraz ciepła odzież i koce, a nawet łóżka. 33 ciężarówki Państwowej Straży Pożarnej mają wyruszyć późnym popołudniem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)