Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Islamiści w Syrii. Syria przestrzega Turcję przed interwencją militarną

0
Podziel się:

Syryjskie MSZ wezwało społeczność międzynarodową do wyznaczenia granic awanturom tureckiego kierownictwa.

prezydent Syrii Baszar Al-Assad
prezydent Syrii Baszar Al-Assad (AP/Fotolink/East News)

Damaszek ostrzegł dziś Ankarę, że wprowadzenie wojsk tureckich na terytorium Syrii zostanie odebrane jako agresja. Syryjskie MSZ wezwało społeczność międzynarodową do _ wyznaczenia granic awanturom _ tureckiego kierownictwa.

Dzień wcześniej turecki parlament przyznał rządowi nowe uprawnienia w zakresie operacji militarnych w Syrii i w Iraku. Chodzi o interwencję zbrojną przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS). Turecki parlament aprobował w przeszłości operacje w Iraku i Syrii wymierzone w kurdyjskich separatystów. Przyjęty w czwartek wniosek rozszerza te kompetencje, aby Ankara mogła reagować również na zagrożenie ze strony IS, które kontroluje znaczne tereny Iraku i Syrii.

Według syryjskiego MSZ ta turecka decyzja jest _ agresją przeciwko członkowi założycielskiemu Organizacji Narodów Zjednoczonych _.

Turcja szczególnie mocno wspiera opozycyjne ugrupowania syryjskie usiłujące obalić prezydenta Baszara el-Asada. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan w minionych dniach podkreślał, że jego kraj jest gotowy uczynić _ wszystko, co konieczne _ w celu walki z Państwem Islamskim. Zaznaczał zarazem, że doprowadzenie do upadku reżimu Asada pozostaje jednym z jego priorytetów.

Premier Turcji Ahmet Davutoglu zapewnił, że jego kraj uczyni wszystko, co w jego mocy, by w ręce dżihadystów z Państwa Islamskiego nie wpadło zamieszkane przez Kurdów syryjskie miasto Kobane (Ajn al-Arab) na granicy z Turcją.

Bojownicy IS na północy Syrii, którzy kontynuują marsz w pobliżu granicy tureckiej, otoczyli Kobane z trzech stron i znajdują się w odległości kilku kilometrów od centrum miasta. W minionych tygodniach przejęli kontrolę nad setkami okolicznych wiosek, zmuszając ponad 150 tys. syryjskich Kurdów do ucieczki do Turcji. IS kontynuuje działania zbrojne mimo nalotów prowadzonych przez międzynarodową koalicję pod dowództwem USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Coraz ostrzejsze walki przy granicy z Turcją Do coraz gwałtowniejszych walk między dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) a bojownikami kurdyjskimi dochodzi w pobliżu Kobane (Ajn al-Arab) przy granicy Syrii z Turcją.
Koalicjanci znów atakują rafinerie. Co planują? Mobilne rafinerie, należące do bojowników Państwa Islamskiego, ponownie były celem nalotów międzynarodowej koalicji w prowincji Rakka w Syrii.
Dżihadyści grożą odwetem za naloty USA _ Prowadzimy długotrwałą wojnę. Nie zakończy się ona za kilka miesięcy, ani lat. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)